fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Je posunková reč univerzálna na celom svete? Odpoveď vás prekvapí

Počujúci si myslia, že posunkový jazyk, v ktorom komunikujú ľudia s poruchou sluchu, je univerzálny pre celý svet.

Máte tip? napíšte nám mailom

Každý štát má však svoj národný posunkový jazyk. „Keď ideme do sveta, používame medzinárodné posunkovanie alebo sa naučíme národný posunkový jazyk toho štátu,“ priblížil to predseda Slovenského zväzu nepočujúcich (SZN), Jaroslav Cehlárik.

Slovenský jazyk je dynamický

Dodal, že slovenská posunková reč je dynamická a stále sa vyvíja, dopĺňa a mení. „Mnohí si myslia, že posunkový jazyk je len nejaká pomôcka, nejaké gestá a nedajú sa v ňom vyjadriť abstraktné veci, ako napríklad šťastie alebo pohoda. Avšak všetky tieto slová vieme normálne posunkovať,” hovorí. Slovenský jazyk a slovenský posunkový jazyk sú podľa neho dva nezávislé jazyky, ktoré sa od seba odlišujú svojou gramatikou, slovosledom a ďalšími atribútmi.

Naučiť nepočujúce deti komunikovať je náročné

Naučiť nepočujúce deti komunikovať s okolím je podľa Cehlárika problematické. „Na Slovensku nefunguje celý systém služieb, aby sme zabezpečili to, čo potrebujú nepočujúce deti, ich rodičia aj príbuzní. Je čoraz viac prípadov nepočujúcich, ktorí neovládajú posunkovú reč, sú viac sociálne izolovaní a nie sú aktívne zapojení do kolektívu,” tvrdí.

Prečítajte si tiež:
Odsúvam ťa - oficiálny diss na raperku Aless! A všimla si ho aj ona!

Veľa nepočujúcich podľa neho ovláda posunkovú reč na jednoduchej úrovni, používajú frázy a komunikácia je len povrchná, nejde do hĺbky. Sociálna interakcia je takto narušená. Títo nepočujúci majú problém čítať s porozumením a majú slabú slovnú zásobu. „Počujúci sa navzájom naučia, že napríklad, keď povedia ‘bu bu’, znamená to strašidlo, ale nepočujúci nerozumie, o čo ide,“ priblížil predseda SZN.

Ľudia, ktorí ovládajú posunkový jazyk, majú lepšie vzdelávanie

„Nepočujúci, ktorí ovládajú slovenský posunkový jazyk, majú lepšie zabezpečené vzdelávanie od útleho veku a sú veľmi vyspelí. Normálne komunikujú s okolím buď v slovenskom posunkovom jazyku, alebo pomaly pomocou artikulácie,“ hovorí. Doplnil, že keď takýto nepočujúci nerozumie, dá sa komunikovať aj písomne. Tak, ako počujúce deti na Slovensku medzi sebou hovoria po slovensky, nepočujúce deti medzi sebou posunkujú slovenským posunkovým jazykom.

Podľa neoficiálnych údajov je na Slovensku 200 000 až 250 000 ľudí s poruchou sluchu. „Najviac z nich je starších ľudí, ktorým sa zhoršil sluch. Slovenský posunkový jazyk ovláda okolo 5 000 ľudí, ostatní musia pre komunikáciu používať kompenzačné pomôcky, napríklad načúvacie aparáty a snažiť sa vo veľkej miere odzerať,“ uzavrel Cehlárik.

Prečítajte si tiež:
Ako by vyzeral Betlehem, keby sa Ježiš narodil v roku 2016? Pravdepodobne takto!
Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj tasr

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií