Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Je pre vás nepredstaviteľné vstať ráno z postele? Možno trpíte dysaniou

Nedokážete sa prinútiť vstať z postele? Môže to byť tým, že trpíte dysaniou.

Mnohí z nás si každé ráno nájdu niekoľko dôvodov, prečo nevstať z postele. Periny sú teplé, vonku je zima a vy máte tú schopnosť, že dokážete budík posunúť o niekoľko minút neskôr.

Čo ak je ale za tým nejaký vážnejší dôvod ako len neškodné, každodenné leňošenie v posteli? Problémom môže byť dysania. 

„Dysania je vo všeobecnosti používaný termín pre: dnes-ráno-sa-mi-nechce-vyjsť-z-postele,“ tvrdí Dr. Mark Salter z Psychiatrickej univerzity Royal College. „Toto správanie sa môže prejavovať najmä u tých, ktorí trpia závažnou depresiou.“

Dysania, ktorá nie je zatiaľ medicínsky uznávaná, nie je len o tom, že sa človek cíti viac ospalo ako zvyčajne. V podstate je to chronická neschopnosť opustiť posteľ. Ľudia trpiaci týmto ochorením sú schopní stráviť v posteli niekoľko dní a často zažívajú úzkostné stavy pri myšlienke vstať. Môžu tiež cítiť obrovskú túžbu vrátiť sa do postele hneď, ako ju opustia.

Samotnú dysaniu vám nemožno diagnostikovať

Je dôležité vedieť, že je nepravdepodobné, aby vám bola diagnostikovaná samotná dysania. Obvykle sa považuje za symptóm sprevádzaný depresiu alebo syndróm chronickej únavy.

Ako zistiť, či človek trpí touto poruchou?

Ak chcete zistiť, či vy alebo niekto z vašich blízkych trpí dysaniou, Dr. Salter by najskôr musel vylúčiť, či je s danou osobou niečo zle po fyzickej stránke.

Ďalej sa odporúča opýtať pacienta, aké ďalšie príznaky prežíva. Vyšetrenie, keď je závažné, môže viesť k diagnóze depresie, ktorá podľa Dr. Saltera môže mať celý rad negatívnych účinkov na telo. „Prerušovaný spánok, letargia (duševné ochabnutie, ľahostajnosť či tvrdý spánok – pozn. red.) sú telesnými príznakmi depresie,“ tvrdí doktor Salter. Letargia v kombinácii s ranným vstávaním sa niekedy prejavuje ako úplná neschopnosť pohybu.

Ľudia trpiaci ťažkou depresiou nemusia byť schopní dokonca ani zdvihnúť ruku a vypiť pohár vody.

Ak nemáte žiadne iné príznaky spojené s depresiou, tak je veľmi pravdepodobné, že ste len hrozní v prinútení sa vstať z postele. V tomto prípade sa nejedná o dysaniu.

Ak máte problém ráno vstať z postele, skúste zmeniť vaše zvyky

Ak si nie ste istí, či je vaša neschopnosť vstať z postele vážny problém, alebo ide len o lenivosť, skúste zmeniť vaše zvyky.

Ako prvé skúste regulovať počet hodín, ktoré strávite spánkom. Väčšina dospelých potrebuje šesť až deväť hodín. Taktiež sa pokúste dodržiavať rovnaký počet hodín spánku každú noc.

Relaxácia je kľúčová. Pred spánkom si doprajte teplý kúpeľ. Dobrá na uvoľnenie je aj joga.

Pred spaním sa vyhýbajte kontaktu s telefónom či laptopom. Tie vás neunavia, naopak, rozptýlite sa nimi ešte viac.

Zdroj: bbc.co.uk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií