Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Je to klasická ruská rétorika, tvrdia Američania o vyjadreniach Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil nepokoje na letisku.

31.10.2023 (SITA.sk) – Spojené štáty odmietli ako „absurdné“ tvrdenia Ruska, že protiizraelské nepokoje na dagestanskom letisku v nedeľu zorganizovali Ukrajina a Západ.

Ako referuje spravodajský web BBC, ruský vodca Vladimir Putin v pondelok v televízii uviedol, že incident bol súčasťou pokusu o šírenie „chaosu“ v Rusku. Stovky ľudí vtrhli na letisko v Machačkale pred príletom lietadla z izraelského hlavného mesta Tel Aviv.

Mnohí mávali palestínskymi vlajkami a skandovali antisemitské heslá. Dagestan, autonómna republika Ruska, má väčšinovú moslimskú populáciu a predpokladá sa, že incident vyvolal hnev z izraelsko-palestínskeho konfliktu v Pásme Gazy.

Zatkli desiatky ľudí

Bezpečnostné sily nakoniec dostali situáciu pod kontrolu a medzičasom bolo podľa miestnych úradov zatknutých viac ako 60 ľudí.

„Udalosti v Machačkale včera večer vyvolali prostredníctvom sociálnych sietí, v neposlednom rade z Ukrajiny, rukami agentov západných špeciálnych služieb. Kto ten smrtiaci chaos organizuje a kto z toho dnes profituje, sa podľa mňa už ukázalo. Sú to súčasné vládnuce elity USA a ich satelity, ktoré sú hlavnými príjemcami svetovej nestability,“ povedal Putin na stretnutí ruskej Bezpečnostnej rady.

Klasická ruská rétorika

Podľa gubernátora Dagestanu Sergeja Melikova nepokoje podnietili „z územia Ukrajiny zradcovia“ prostredníctvom telegramového kanála s názvom Morning Dagestan. Tento islamistický kanál je podľa neho proti ruskej kontrole regiónu a je spájaný s Iľjom Ponomariovom, bývalým ruským poslancom, ktorý v roku 2016 prebehol na Ukrajinu a získal ukrajinské občianstvo.

V nedeľu kanál zverejnil podrobnosti o lete prilietajúcom do Machačkaly z Tel Avivu a svojim sledovateľom odporučil, aby sa „stretli s nečakanými návštevníkmi“. Po komentároch Melikova kanál zverejnil vyhlásenie, v ktorom uviedol, že nemá žiadne spojenie s Ponomariovom alebo Ukrajinou.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odsúdil nepokoje na letisku. Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že ruské tvrdenia sú „klasická ruská rétorika“.

„Keď sa vo vašej krajine niečo pokazí, obviňujete niekoho iného,“ povedal. „Západ s tým nemal nič spoločné. Toto je len nenávisť, bigotnosť a zastrašovanie, čisté a jednoduché.“ Tiež povedal, že porovnania medzi zábermi z letiska a pogromami z konca 19. a začiatku 20. storočia sú „výstižné“.

Viac k témam: Dagestan, Machačkala, Ruský prezident, Ukrajinský prezident, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Je to klasická ruská rétorika, tvrdia Američania o vyjadreniach Putina © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií