Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Čo všetko dokáže tento zázračný biely prášok? Jedlá sóda pomôže s opuchmi či fľakmi od trávy alebo potu

Jedlá sóda je skutočne zázračným práškom, ktorého využitie je takmer neobmedzené. Pomôže nielen pri pečení, ale i pri opuchoch, problémovej pleti či fľakoch na oblečení.

Pokračovanie pod reklamou

A to je len zlomok jej využitia. V dnešnom článku si priblížime niekoľko z nich, ktoré v praktickom živote určite využijete a skutočne vám pomôžu.

Opuch nôh

Najmä po tridsiatke sa mnoho ľudí stretáva s tým, že im začnú opúchať nohy. Zvyčajne sa to deje kvôli nadmernému množstvu soli v tele. Pomôcť pri tomto probléme môže šálka prevarenej vody a 1 a pol lyžičky sódy. Keď sa sóda rozpustí, namočte v teplom roztoku bavlnené ponožky. Vyžmýkajte ich a obujte. Na ne si dajte sáčky a na tie ďalší pár suchých ponožiek. Tento zábal môžete nechať pôsobiť cez noc a ráno by ste sa mali zobudiť bez opuchu.

Zdroj: BrightSide

Čierne bodky

Jedlá sóda si dokáže poradiť i s večným problémom čiernych bodiek, ktoré trápia azda každú ženu. Tento práškový zázrak pomáha neutralizovať pH pokožky, čo spôsobí, že pleť nebude vytvárať toľko mastnoty a v konečnom dôsledku vás zbaví i čiernych bodiek.

Zmiešajte sódu s vodou v takom pomere, aby vznikla pasta. Opláchnite si tvár teplou vodou, aby sa vám otvorili póry. Naneste si pastu na tvár, pričom sa sústreďte najmä na oblasť s čiernymi bodkami. Vmasírujte ju a nechajte pôsobiť. Opláchnite si tvár studenou vodou, aby sa póry opäť stiahli.

jedlá sóda
Zdroj: BrightSide

Odolné škvrny

Škvrny od potu či trávy na oblečení vedia potrápiť nejednu žienku domácu. Dá sa s nimi však ľahko a rýchlo zatočiť, a to bez toho, aby ste míňali množstvo peňazí. I s týmto problémom si totižto dokáže poradiť obyčajná jedlá sóda.

Na odstránenie škvŕn od potu: Zmiešajte 2 lyžice sódy, 4 lyžice peroxidu vodíka a 1 lyžicu tekutého detergentu. Zmes naneste na škvrnu a nechajte pôsobiť 15-20 minút. Treba však dávať pozor aj na to, na akú tkaninu pastu nanášame. Taktiež zmes netreba používať príliš často, pretože by mohlo dôjsť k oslabeniu látky, prípadne jej prederaveniu.

Na odstránenie škvŕn od trávy alebo krvi: Rozpustite sódu v malom množstve teplej vody. Naneste zmes na fľak a nechajte pôsobiť po dobu 30 minút. Potom odev bežne operte.

Na odstránenie mastných škvŕn: Jedlá sóda dokáže odstrániť i mastné škvrny na oblečení z polyamidu a polyesteru. Odev navlhčite vodou a posypte sódou. Nechajte ju pôsobiť 15 minút a následne ho operte tak ako zvyčajne.

Zdroj: BrightSide

Zelená brokolica

Ak chcete aby mala vaša brokolica i po uvarení sviežu a zdravú zelenú farbu, pridajte do vody, v ktorej ju varíte, lyžičku sódy.

jedlá sóda
Zdroj: BrightSide

Praskliny na keramike

Ak zmiešate sódu s lepidlom PVA v pomere 1:1, dosiahnete pastu, ktorá skvelo dokáže opraviť praskliny na keramike, keramických povrchoch a dlaždiciach.

Zdroj: BrightSide

Tablety do umývačky riadu

Tablety do umývačky riadu si môžete vyrobiť i doma bez toho, aby vás to stalo väčšiu námahu. Budete potrebovať 1 polievkovú lyžicu sódy, 1/2 šálky soli a 1/3 šálky kyseliny citrónovej. Všetko poriadne zmiešajte vo väčšej miske a pridajte 2-3 lyžice čistiaceho prostriedku na riad. Opäť to poriadne premiešajte a nechajte odstáť približne 2 hodiny. Keď sa zmes ustáli a prestane rásť, dajte ju do silikónových formičiek na ľad a nechajte vyschnúť.

jedlá sóda
Zdroj: BrightSide

Biele šmuhy na školskej tabuli

S týmto problémom sa stretol určite každý. Biele šmuhy zo školskej tabule zmiznú, ak ju pretriete špongiou namočenou vo vode s rozpustenou sódou.

Zdroj: BrightSide

Pesticídy na ovocí a zelenine

Ovocie a zelenina z obchodov sú postriekané pesticídmi a zvyčajne i navoskované, aby vyzerali ako z reklamy a kúpili sme si to. Zbytočných chemikálií z týchto potravín sa zbavíte tým, že ich vložíte do teplej vody, v ktorej rozpustíme 1 čajovú lyžičku sódy. V tomto roztoku necháme ovocie alebo zeleninu po dobu 15-20 minút.

Pokračovanie pod reklamou
Zdroj: BrightSide

Zmäkčovadlo

Vaše oblečenie bude mäkšie, ak ho pred praním namočíte na 24 hodín do roztoku z vody a sódy. Okrem toho, že vaše odevy budú prijemne mäkké, po vypraní budú i belšie.

Zdroj: BrightSide

Podrážky na topánkach

Zmiešajte spolu 2 lyžice jedlej sódy, 1 lyžicu peroxidu vodíka a 1 lyžicu vody. Zmes opatrne a jemne naneste kefkou na podrážky.

jedlá sóda
Zdroj: BrightSide

Regeneračný kúpeľ

Jedlá sóda dokáže zmierniť bolesť svalov. Nasypte pol balenia sódy do zovretej vody a počkajte, kým sa rozpustí. Tento roztok následne vlejte do vody vo vani. 20-minútový kúpeľ v tejto vode vám pomôže skvelo zrelaxovať a navyše vám vyhladí pokožku.

Zdroj: BrightSide

Zdroj: brightside.com

reklama

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií