fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Známy tréner radí: toto je jednoduchý manuál, vďaka ktorému budete fit za 9 týždňov

Máte tip? napíšte nám mailom

Mnoho ľudí by chcelo návod, ako začať s cvičením, aby videlo požadované výsledky. Pozrite sa na manuál, ktorý vám v tomto smere ukáže potrebné prvé kroky.

Väčšinou je problematické začať s akýmkoľvek fyzickým tréningom. Fitness tréner Steve Kamb tvrdí, že problém nastane vtedy, keď si ľudia dávajú nereálne ciele. Nie vždy je nutné vydržať cvičiť celú hodinu bez prestávky. Už samotný úspech spočíva v rozhodnutí dostať sa do telocvične a odcvičiť aspoň prvých dvadsať sekúnd. Následne sa môžete presunúť do ďalšej fázy, planku. Tento cvik je vhodný na posilnenie ramien, chrbtice a brucha. Potrebné je vydržať v tejto polohe 30 sekúnd.

Nezdá sa to, ale plank naozaj formuje telo. Zdroj: flickr.com

Postupne prejdete do ďalšej fázy, ktorá pozostáva z 1-minútového cvičenia, kedy je potrebné bežať. Šprintovanie dokáže znižovať kalórie a odbúravať prebytočný tuk. Čo potvrdzuje aj štúdia, ktorá sa týkala telesného stavu mužov, ktorí trpeli nadváhou. Ukázalo sa, že len v priebehu dvoch týždňov sa u mužov vďaka šprintovaniu zlepšil príjem kyslíka. Pri šprinte je vhodné zdvíhať nohy do 45 stupňového uhla.

Prečítajte si tiež:
Týmto piatim módnym trapasom sa vyhnite!

I keď sa už s cvičením rozbehnete, kohokoľvek môže rýchlo dohnať únava a slabosť. Kamp tvrdí, že aj na túto situáciu existuje rafinovaný trik. A to zdvihnúť každý deň činky a nosiť ich ako kufrík. S pribúdajúcimi týždňami by mala vytrvalosť a sila rásť. Avšak netreba zabúdať na ten najväčší problém pri cvičení, ktorým je motivácia. Keď už máte pocit, že sa jednoducho nikam neposuniete, začnite s Tabata cvičením s vlastnou váhou. 

Užitočné rady pre každého

Kamp spomína ďalšiu užitočnú radu. Ľudia si obvykle nechcú tréning odrieť a hľadajú cesty úniku. Preto je potrebné si budík odložiť čo najďalej od postele, aby ste za ním boli nútení vstať a ísť cvičiť. Následne je nutné pristúpiť k 10 minútovému chodeniu po schodoch. 

Hlavný výskumník pôsobiaci v oblasti športu, doktor Frank Eves, tento cvik podporuje a je presvedčený, že má pre zdravie veľmi priaznivé účinky. Šliapanie po schodoch znižuje nepriaznivý cholesterol a zlepšuje činnosť srdca. Je potrebné ísť schodmi hore, nie dole.

Výskumníci tiež odporúčajú prejsť denne aspoň pol hodiny pešo. Ku zdravému životnému štýlu patrí aj vhodná strava. Vedeli ste, že na chudnutie pomáha správne dávkovanie jedla? Urobiť tak môžete naservírovaním porcií do obedárov, vďaka čomu budete mať prehľad o veľkosti jedál.

Prečítajte si tiež:
5 spôsobov, ako môžeš využiť med, nielen ako potravinu

Prijali ste výzvu?

Úspešné ukončenie začiatočníckeho cvičenia je stanovené po uplynutí deviatich týždňov. Túto výzvu sprevádza záverečná chôdza na vzdialenosť viac ako tri kilometre. Hovorí sa, že na vytvorenie si pravidelného zvyku musí človek opakovať činnosť až 21 dní. Ale výskumníci z Londýnu zistili, že jednotlivec v priemere potrebuje až 66 dní.

Keď dokončíte začiatočnícku fázu tréningu, môžete sa pomaly pustiť do vyšších cieľov, akým je napríklad maratón. Niektoré programy zamerané na tréning v podobe behu poskytujú možnosť zabehnúť  za približne 12 či 16 týždňov až 13 míľ. Na záver je nutné  pripomenúť, že pre začínajúceho ako aj pre pokročilého športovca je neprípustné fajčiť. Preto by mal hlavný záväzok smerovať k odstráneniu cigariet zo svojho života.

Zdroj: The Guardian

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií