Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Jesenné športy pre každého: Vyskúšate nordic walking alebo vzrušujúci bootcamp?

Jesenné športy nie sú o nič menej atraktívne ako letné. Hýbať sa treba v každom ročnom období a v každom počasí. Dáme vám niekoľko tipov na super športové aktivity, ktoré môžete robiť aj počas chladnejšieho obdobie. Nemusíte sa báť, nezapotíte sa a ani neunavíte. 

Otužovanie

Dynamický pohyb počas jesenných dní padne určite vhod. Nielenže si zašportujete, ale sa i poriadne zahrejete. Odborníci tvrdia, že ak pravidelne vystavujete svoj organizmus čoraz väčšiemu chladu, pozvoľna ho otužujete. V konečnom dôsledku sa tak postupne stávate odolnejšou voči zime, čo vám pomôže nielen po športovej, ale aj po psychickej stránke. A keď vypukne chrípková epidémia, vás nezachytí. 

https://www.instagram.com/p/BuWxlOWg9Fe/

 

Beh prírodou

Jogging patrí medzi aktivity, ktoré môžete praktizovať celoročne. Smerodajný je len stav terénnu, na ktorom beh vykonávate. Ak nehrozí nebezpečie úrazu následkom príliš klzkej trasy z dôvody nepriazni počasia (ľad, dažďová voda), niet dôvodu sa behu vzdávať. Pokiaľ vám to časové možnosti dovoľujú, najlepšie urobíte, ak vybehnete niekde do lesa či parku.

Skvelé sa behá i v okolí vodných diel či po cyklotrasách. Na vykonávanie kondičného behu v plynulom tempe máte na týchto miestach ideálne podmienky a kľudné prostredie, ktoré vás ničím nerozptyľuje. Navyše môžete si byť istí, že beháte i v prostredí, ktoré neubližuje vášmu zdraviu. Dáva vám aj ojedinelú možnosť dokonalého odreagovania od každodenného stresu. Okrem kardiovaskulárnom i imunitnom systéme organizmu, vám všetky problémy zaručene vyfučia z hlavy.   

Bicyklovanie vs. kolobežkovanie

Iným, oveľa rýchlejším spôsobom, ako sa až tak neunaviť a poriadne overiť svaly, je nasadnúť na bicykel alebo použiť korčule. Hitom je aj kolobežka. Prečo by ste ju mali uprednostniť pred bicyklom, sme už písali. 

Zašportovať si tak môžete aj na odľahlejších miestach, ako len v blízkosti vášho domova bez toho, aby ste sa obávali návratu späť. Vhodnosť trasy i teplotu ovzdušia však radšej nepodceňujte. Starostlivo si overte počasie, ako i technický stav vášho bicykla či kolobežky. Voľte ľahké, ale zato adekvátne športové oblečenie.

Výdatným šliapaním do pedálov zaťažíte okrem kardiovaskulárneho systému najmä svalstvo dolných končatín. Pomôžete tým odbúrať z tela prebytočné tuky.

Inline

Aj korčule patria medi obľúbené jesenné športy. Rozhodujúci je opäť stav terénnu a vaša miera odolnosti voči chladnému vetru. Korčuľovaním spevníte svalstvo kompletného tela, pretože okrem dynamickej práci nôh sú zaťažené aj paže a chrbát. Aj v tomto prípade platí – pomaly ďalej zájdeš.

https://www.instagram.com/p/B2QwRM5Bh51/

Nordic walking  

Nemáte problém si zabehnúť nejaký ten kilometer, no pokojnejšie pohybové aktivity, kde sa výdatnému športovému zaťaženiu v podobe rýchlej chôdze nevyhnete, obľubujete viac? Možností máte hneď niekoľko. Môžete sa vybrať na dlhšiu turistiku do odľahlých hôr, prípadne dynamicky kráčajte po okolí, alebo sa prechádzajte za pomoci špeciálnych palíc, pripomínajúcich tie lyžiarske. Tí, ktorí ich používajú, si ich nevedia vynachváliť. Dáte si s nimi aj vynikajúcu rozcvičku. 

https://www.instagram.com/p/B2jrCCUInxT/

Okrem nôh sú v pohybe paže, ruky, zadok a celý trup. Nordic walking môžete praktizovať kdekoľvek a týmto športom dokážete spáliť až 390 kalórií za hodinu.

Švihadlo

Ide o pomôcku, na ktorú nedajú dopustiť vrcholoví športovci, ktorí ho používajú na zahriatie pred tréningom. Kúpite ho takmer kdekoľvek a doslova za pár eur. Jeho efekt na formovanie postavy a chudnutie je pritom obrovský. Vďaka švihadlu si precvičíte celé telo, môžete meniť intenzitu i tempo skákania a ešte si aj zlepšíte náladu.

Nezanedbateľný nie je ani počet kalórií, ktoré pri skákaní cez švihadlo spálite. Pohybujú sa v rozmedzí 750 – 1000 kalórií za hodinu.

Vzrušujúci bootcamp

Bootcamp je skupinové cvičenie, ktoré vzniklo v amerických vojenských výcvikových táboroch. To však neznamená, že je len pre mužov. Rozličné úrovne tréningov robia toto cvičenie dostupným pre každého, aj pre dámy. Cvičí sa v interiéri a pokiaľ to počasie dovolí, tak aj v exteriéri. Podstata tréningov spočíva vo využívaní funkčných cvikov (drepy, výpady, zdvihy) a rozličných cvičebných pomôcok. Pneumatiky, laná, reťaze, kettlebells – sú samozrejmosťou. Bez nich by bootcamp nebol bootcamp. Veď posúďte sami:

Máte radi aj vy jesenné športy? Dajte nám vedieť!

Prečítajte si tiež:

Na XBody Bratislava nedá dopustiť ani Lucia Mokráňová: Prezradila nám, prečo ho odporúča aj svojim klientom

Zdroj: wanda.pluska.sk, tekmar.sk, sjz.sk, trenujeme.sk, adidas.cvicte.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií