Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Juhoafrická republika požiadala Rusko, aby namiesto Putina prišiel na samit BRICS Lavrov

O potenciálnej účasti Putina na augustovom samite BRICS sa intenzívne diskutuje, boli by radi, keby neprišiel.

14.7.2023 (SITA.sk) – Prezident Juhoafrickej republiky Cyril Ramaphosa požiadal Rusko, aby na augustovom samite skupiny piatich rozvojových ekonomík sveta BRICS ruskú delegáciu viedol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov namiesto vodcu Vladimira Putina.

Žiadosť bola zamietnutá

Ramaphosov zástupca Paul Mashatile uviedol, že táto žiadosť bola zamietnutá. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na juhoafrický web Mail & Guardian.

O potenciálnej účasti Putina na augustovom samite sa intenzívne diskutuje, keďže Medzinárodný trestný súd (ICC) naňho v marci vydal zatykač za jeho rolu pri únosoch detí do Ruska počas vojny na Ukrajine.

Boli by radi, keby neprišiel

Juhoafrická republika je signatárom Rímskeho štatútu ICC, ktorý vyžaduje zatknutie každého, na koho ICC vydal zatykač. To postavilo Ramaphosu, ktorý si buduje úzke vzťahy s Moskvou, pred dilemu, ako zvládnuť Putinovu návštevu.

Chápeme, že sme viazaní Rímskym štatútom, ale nemôžeme niekoho pozvať a potom ho zatknúť. Môžete pochopiť našu dilemu. Boli by sme radi, keby (Putin) neprišiel,“ poznamenal Mashatile. Zároveň dodal, že pokračujú rokovania s Putinom o jeho účasti na samite. Mashatile tiež povedal, že India a Brazília odmietli možnosť presunúť dejisko samitu do Číny.

Viac k témam: BRICS, juhoafrický prezident, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, únosy detí do Ruska, Zahraničie, Zatykač
Zdroj: SITA.sk – Juhoafrická republika požiadala Rusko, aby namiesto Putina prišiel na samit BRICS Lavrov © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií