Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vesmírne divadlo: Jupiter bude bližšie k Zemi. Na jeho pozorovanie nám stačí obyčajný ďalekohľad

Jupiter budeme môcť vidieť jasnejšie ako kedykoľvek predtým. Pozrite sa, za akých okolností to bude možné.

Krása vesmíru je fascinujúca. Hoci by sa zdalo, že nás jeho tajomstvá už ničím nedokážu prekvapiť, vždy nás poteší nejaký novodobý úkaz. Po mnohých objavoch vo vesmíre, ako bol napríklad výstup na mesiac, sme sa stretli aj s ďalšími úkazmi. Dnešným skvostom je planéta Jupiter, ktorá bude pre nás oveľa viac pozorovateľnejšia. Ak vás zaujímajú záhady vesmíru, pozrite sa na nasledovné zaujímavosti o samotnej planéte Jupiter.

https://www.instagram.com/p/ByZcPetDglg/

Portál Aktuality.sk informuje, že planéta Jupiter sa bude dňa 11. júna najbližšie nachádzať k našej planéte. Popoludní tak bude Jupiter blízko vo vzdialenosti 640.860.000 kilometrov. Túto informáciu pre TASR uviedla Monika Hucáková, ktorá v súčasnosti pôsobí ako hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV). Ak by ste ho chceli pozorovať, bude to pravdepodobne zložitejšie, pretože Jupiter sa bude nachádzať nižšie nad južným obzorom.

Keď Jupiter fascinuje

„Už v malom ďalekohľade budú môcť nadšenci nočnej oblohy vidieť kotúčik Jupitera a štyri galileovské mesiace. Vplyvom excentricity dráh Zeme a Jupitera, čo sú elipsy málo odlišné od kružníc, sú minimálne vzdialenosti dosiahnuté každý rok rôzne. Napríklad 27. septembra 2022 bude táto vzdialenosť len 591.300.000 km, čo je 3,95 astronomickej jednotky,″ uviedol Ján Svoreň. Zaujímavosťou je, že Jupiter je viac ako dvakrát hmotnejší ako všetky planéty súčasne. V súčasnosti je Jupiter štvrtým najjasnejším telesom na oblohe, samozrejme až po Slnku, Mesiaci a Venuši.

Jupiter tak bude možné pozorovať len ďalekohľadom a teda nebude nutné využívať žiadne teleskopy, informuje portál babskeveci.sk. Okrem Jupitera sa prostredníctvom kvalitnej technológie môžete oboznámiť aj s jeho ďalšími štyrmi mesiacmi. Avšak Jupiter má až 79 mesiacov, pričom zatiaľ má svoje meno len 53 z nich. Počas 17. až 18. júna budete môcť spozorovať tiež Mars a Merkúr, hoci vidieť ich bude trochu náročnejšie.

Už len stačí potešiť sa zaujímavým výhľadom na Jupiter a to všetko vďaka jednoduchému ďalekohľadu. Odložte nepotrebné teleskopy a nechajte sa zlákať týmto nádherným nebeským divadlom.

Planéta Jupiter bude blízko.

 

 

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií