Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Južná Kórea, USA a Japonsko absolvovali prvýkrát spoločné letecké cvičenie, dôvodom sú severokórejské jadrové hrozby

Na cvičení sa zúčastnil americký bombardér B-52.

22.10.2023 (SITA.sk) – Juhokórejské, americké a japonské ozbrojené sily mali v nedeľu svoje vôbec prvé trojstranné letecké cvičenie v reakcii na vyvíjajúce sa severokórejské jadrové hrozby.

Juhokórejské letectvo uviedlo, že manévre pri Kórejskom polostrove mali za cieľ implementovať skoršiu dohodu troch krajín o zvýšení obrannej spolupráce a posilnení ich spoločných schopností reagovať proti severokórejským vyhrážkam. Na cvičení sa zúčastnil americký bombardér B-52 schopný niesť jadrové zbrane a juhokórejské a japonské stíhačky.

Južná Kórea a Japonsko sú kľúčoví spojenci USA v Ázii a dovedna hostia zhruba 80-tisíc amerických vojakov. Trojica krajín spolu príležitostne usporadúva námorné cvičenia, ako sú cvičenia protiponorkovej alebo protiraketovej obrany, ale nedeľňajšie letecké manévre boli prvé.

Nedeľňajšie manévre by mohli viesť k zúrivej reakcii zo Severnej Kórey, ktorá americko-juhokórejské vojenské cvičenia vníma ako nácvik na inváziu a často reaguje raketovými testami. Obavy z jadrového programu Severnej Kórey sa prehĺbili po tom, čo minulý rok schválila zákon, ktorý povoľuje preventívne použitie jadrových zbraní, a odvtedy otvorene hrozila ich použitím v potenciálnych konfliktoch s USA a Južnou Kóreou.

Viac k témam: Americkí vojaci, Bombardér B-52H Stratofortress, jadrová hrozba, letecké cvičenie, ozbrojené sily, severokórejské vyhrážky
Zdroj: SITA.sk – Južná Kórea, USA a Japonsko absolvovali prvýkrát spoločné letecké cvičenie, dôvodom sú severokórejské jadrové hrozby © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií