fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kabát Meghan Markle pod paľbou kritikov – je škandalózny

Meghan Markle je známa svojím prístupom k móde. Výber oblečenia je pre ňu dôležitý nie z ekologického, ale aj etického hľadiska. Čelí však obrovskej kritike. Jej hriešne drahý kabát nespĺňa nič z toho, čím sa sama prezentuje. 

Máte tip? napíšte nám mailom

Britský denník „Mail Online“ odhalil šokujúce informácie o pôvode kabátu, ktorý si Meghan Markle obliekla. Pri príležitosti Spomienok na mužov a ženy britskej armády, ktorí bojovali počas 2. svetovej vojny si vojvodkyňa zo Sussexu zvolila čierny kabát známej módnej tvorkyne Stelly McCartney. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé ani nezvyčajné, keby bol tento kabát vyrobený zamestnancami pracujúcimi v ľudských podmienkach.

Šatník Meghan Markle

Manželka princa Harryho, Meghan Markle sa rada prezentuje svojím oblečením, ktoré spĺňa všetky etické podmienky. Avšak jeden z jej posledných kúskov ich nesplnil. Kabát od módnej návrhrky Stelly McCartney z kolekcie jeseň – zima 2019 v hodnote 1695eur bol vyrobený maďarskými zamestnancami, ktorí pracujú za minimálnu mzdu. Tento módny kúsok bol vyrobený neďaleko maďarských hraníc s Rumunskom v závode Beriv. Ten sa nachádza v meste Berettyóújfalu, v jednom z najchudobnejších regiónov Maďarska.

Meghan Markle
Meghan Markle v kabáte, ktorý vyvolal škandál Zdroj: Instagram @meghanmarkleofficial

Hriešne drahé oblečenie

Denník Mail Online tiež uvádza, že závod, v ktorom bol kabát Meghan Markle vyrobený sa špecializuje na výrobu dámskych bund pre Stellu McCartney. Tá tieto módne kúsky oblečenie ďalej predáva za vysoké ceny.

Prečítajte si tiež:
Princ William: U nás v rodine nohavice nosí Kate Middleton

Vedenie továrne po odhalení pôvodu kabátu bývalej americkej herečky oznámilo, že jej zamestnanci sú platení omnoho lepšie, ako je minimálna mzda v Maďarsku. Tá dosahuje 446 eur mesačne alebo 149 000 forintov. Uviedli tiež, že ich zamestnanci poberajú mesačnú mzdu takmer 580 eur.

“Sme nesmierne poctení, že Meghan Markle si obliekla kúsok, ktorí vyšiel spopod rúk našich zamestnancov. Tomuto kabátu u nás v závode odvtedy nepovieme inak ako kráľovský. Ide o skutočne fantastický kúsok, ktorý poukazuje na vysokú úroveň zručností našich zamestnancov” – Imre Matolcsi, riaditeľ spoločnosti továreň v Berive

Ako ďalej pre Mail Online uviedol Laszlo Megyesi, majiteľ závodu: „Stella McCartney je našim najcennejším zákazníkom a my s ňou spolupracujeme viac ako 10 rokov“. 

Drahé oblečenie, lacní zamestnanci

Denníku Mail Online sa podarilo hovoriť s jednou zo zamestnankýň závodu. Anne odhalila svoje znechutenie a smútok:  „Dostávame o niečo viac ako minimálnu mzdu. Mnohokrát nemáme dostatok peňazí, aby sme mohli nakúpiť potraviny alebo zaplatiť nájom. A pritom je náš talent ukrytý v drahých kabátoch vznešených ľudí, ktorí sú ochotní zaplatiť tisíce eur za jeden kúsok oblečenia. Toľko ľudí hovorí o tomto kabáte, ale nikto skutočne nevie, ako sme platení, to aký máme život. Je to smutné “.

Anne tiež vysvetľuje spôsob odmeňovania zamestnancov. Tí sú platení podľa počtu kusov, ktoré vyrobia. Ak tento cieľ nedosiahnu, je im vyplatená nižšia suma. „Neustále sme pod tlakom, chcú, aby sme pracovali omnoho viac, aby sa objednávky mohli rýchlo odoslať.”

Etické oblečenie

Na oficiálnej webovej stránke Stella McCartney je množstvo odkazov a správ, ktoré jasne hovoria o etickej výrobe oblečenia tejto módnej značky. No ako sme sa mohli dozvedieť, pravda je niekde úplne inde.

„Zaviazali sme sa k rozvoju zodpovedného a moderného podnikania. Sme presvedčení, že so všetkými osobami v našom výrobnom reťazci by sa malo zaobchádzať s rešpektom a dôstojnosťou.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií