fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Káčer: Spoločným záujmom krajín Slavkovského formátu a Indie je zastavenie ruskej agresie proti Ukrajine

Ministri krajín regionálneho formátu S3 nepochybujú, že skupina G20 bude pod indickou taktovkou naďalej trvať na dodržiavaní medzinárodného práva a poriadku.

Máte tip? napíšte nám mailom

2.1.2023 (Webnoviny.sk) – Spoločným záujmom krajín Slavkovského formátu a Indie je zastavenie ruskej agresie proti Ukrajine, ktorej dopady pociťuje celý svet.

Vyhlásil to slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer, ktorý v pondelok rokoval vo Viedni so spolkovým ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúskej republiky Alexandrom Schallenbergom, ministrom zahraničných vecí Českej republiky Janom Lipavským a ministrom zahraničných vecí Indie Subrahmanyamom Jaishankarom.

Žiadajú o diplomatické úsilie

Témami rokovaní šéfov diplomacií krajín Slavkovského formátu (S3) s indickým partnerom bola pokračujúca ruská agresia na Ukrajine a jej globálne dopady na bezpečnosť i ekonomiku, vzťahy medzi Európskou úniou (EÚ) a Indiou, ako aj indické predsedníctvo v G20, informoval v tlačovej správe komunikačný odbor rezortu diplomacie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Keď ide o ochranu medzinárodného poriadku založeného na pravidlách, demokratická komunita musí držať spolu. Hranice nemožno prekresľovať silou. Naším spoločným záujmom je okamžité ukončenie nezmyselnej vojny na Ukrajine bez obmedzenia jej nezávislosti, suverenity či územnej celistvosti. Spolu s partnermi z Rakúska a Česka sme preto požiadali indického ministra o vyvinutie takého diplomatického úsilia, ktoré privedie Rusko k rokovaciemu stolu a zastaveniu agresie proti Ukrajine,“ vyhlásil minister Káčer.

Prečítajte si tiež:
Štátna pomoc na uzatváranie baní na hornej Nitre

Vzájomné vzťahy sa rozvíjajú

Partneri zároveň ocenili rozvoj strategickej spolupráce medzi EÚ a Indiou, ktorá zahŕňa vytváranie nových dodávateľských reťazcov, budovanie odolnosti a ekonomickej nezávislosti oboch regiónov.

„Teší ma, že aj slovensko-indické vzťahy sa výrazne zdynamizovali, čo dokazuje rekordný nárast objemu zahraničného obchodu aj historicky prvá návšteva indického ministra zahraničných vecí na Slovensku v júni 2022,“ uviedol Rastislav Káčer, ktorý verí, že ďalšie prehlbovanie našich vzťahov a rozširovanie spolupráce, vrátane investičných aktivít, bude pokračovať.

Ministri krajín regionálneho formátu S3 zároveň nepochybujú, že skupina G20 bude pod indickou taktovkou naďalej trvať na dodržiavaní medzinárodného práva a poriadku, pričom cieľom indického predsedníctva vyjadrili podporu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, S3 Slavkovský formát
Zdroj: Webnoviny.sk – Káčer: Spoločným záujmom krajín Slavkovského formátu a Indie je zastavenie ruskej agresie proti Ukrajine © SITA Všetky práva vyhradené.

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií