Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ako osláviť Sviatok práce? Prinášame vám prehľad udalostí konajúcich sa 1. mája

Na začiatok mája sa vždy všetci tešia – môžu za to dva štátne sviatky, ktoré sú aj dňami pracovného pokoja. 

Tento rok 1. aj 8. máj vyšiel na stredu, je to teda veľmi príjemné spestrenie a dopriatie voľna uprostred týždňa. Mnoho organizácií a spoločností na tieto dni plánuje deň otvorených dverí či iné udalosti, rodiny s menšími deťmi zase obľubujú výlety.

Pripravili sme pre vás prehľad podujatí z rôznych kútov Slovenska konajúcich sa 1. mája, teda na Sviatok práce. Stačí si len vybrať.

 • Deň otvorených ateliérov, Bratislava

Vyrazte 1. mája za čerstvými kúskami do vášho šatníka. Po celej Bratislave pre vás dizajnéri otvoria svoje ateliéry, kde môžete načerpať inšpiráciu a vybrať si niečo z ich aktuálnych kolekcií.

Dizajnérov a ich ateliéry nájdete na týchto adresách:

  • LENKA SRŠŇOVÁ, Račianska 22/A, 3. poschodie,
  • HAAZ, Hviezdoslavovo nám. 20,
  • DROBNE STORE, Moravská 10/7,
  • FREIER, Vápenná 15,
  • PUOJD, Račianska 22/A, 3. poschodie,
  • ROZBORA COUTURE, Račianska 22/A, 3. poschodie,
  • VERBUA, Račianska 22/A, 3. poschodie.
Zdroj: facebook.com/Deň otvorených ateliérov
 • 1.MÁJ – Deň otvorených ateliérov v Novej Cvernovke, Bratislava

Deň otvorených ateliérov je podujatie zamerané na prezentáciu umelcov, ktorí sú súčasťou komunity sídliacej v priestoroch Novej Cvernovky, kreatívneho a kultúrneho centra na Račianskej ulici. Ide o 9. ročník, ktorý započal svoju tradíciu v areáli bývalej Cvernovky na Páričkovej ulici a už tretí rok sa spolu s ateliérmi teší z priestorov bývalej strednej priemyselnej školy chemickej na Račianskej 78. V čase od 10:00 do 22:00 sa priestory súkromných ateliérov grafických dizajnérov, maliarov, fotografov, architektov, filmárov, ale aj hudobných skúšobní či remeselných dielní sprístupnia verejnosti a ich nájomcovia majú možnosť odprezentovať činnosť, ktorej sa počas roka venujú. Keďže dátum 1. mája je symbolicky prepojený so sviatkom práce, tento deň pracovného pokoja umelci oslávia prezentáciou svojich prác.

Témou tohoto ročníka je sloboda. Nielen v zmysle našich slobodných povolaní, ale aj v spojení so zodpovednosťou k prírode a svetu. Témami ekológie a udržateľnosti žijeme po celý rok, je preto prirodzené, že budú mať svoje zastúpenie aj na 1.MÁJa. A vy tak môžete slobodne objavovať, vzdelávať sa, pýtať sa a užiť si tento deň.

Program ateliérov nájdete na stránke 1maj.novacvernovka.eu.

https://www.facebook.com/novacvernovka/videos/1951271818329480/

 • Prvomájová veterán Tatra rely Bratislava

Veľký a tradičný zraz veteránov všetkých značiek a všetkých veľkostí. Špecialita je značka Tatra a veľký počet nákladných modelov tejto legendárnej značky.

Plánovaná trasa: Bratislava – Rust – Bratislava

Zdroj: facebook.com/Prvomájová veterán Tatra rely Bratislava 2019
 • Promenáda historických bicyklov, Trnava

Promenáda historických bicyklov – memoriál Petra Dúbravca. Štart jazdy o 14:00 hod. z parkoviska pri Bernolákovej bráne. Zúčastniť sa môžu všetci majitelia bicyklov vyrobených do roku 1987. Účasť na akcii je možný v dobovom oblečení zodpovedajúcom roku výroby bicykla, ktoré nijak nepodporuje ani nepropaguje akúkoľvek rasovú, politickú ani inú diskrimináciu alebo násilie.

Trasa jazdy bude situovaná po starom meste Trnava. Dodržiavanie pravidiel cestnej premávky a dobrý technický stav bicykla by malo byť samozrejmosťou.

Zdroj: facebook.com/Promenáda historických bicyklov 1.5.2019
 • Deň otvorených dverí v Château Topoľčianky

11. ročník Dňa otvorených dverí v Château Topoľčianky ocenia najmä tí, čo obľubujú dobré vínko. K dispozícii bude viac ako 50 degustačných vzoriek aj nový ročník 2018. Prehliadky pivníc a archívu zdarma, vynovená degustačná miestnosť a vonku párty stan (akcia sa koná aj v prípade zlého počasia, počet vínnych pasov je obmedzený na 1000 ks). Pre deti bude k dispozícii detský kútik. Samozrejmosťou v tento deň je zľava na nákup vína. Zvýhodnená cena vínnych pasov v predpredaji 16 €/na mieste 19 €.

kam na 1. mája
Zdroj: facebook.com/Château Topoľčianky
 • Festival slovanských tradícií, Pezinok

Podujatie zamerané na kultúru a umenie, folklór a tradície. Súčasťou festivalu budú:

– prednášky na tému histórie kraja, remesiel a tradícií,
– tvorivé dielne s ľudovoumeleckou tvorbou pre deti aj dospelých, práca s prírodným materiálom,
– koncerty hudobnej ľudovej tvorby, piesní a tancov.

Počas festivalu sa so spevom a tancom bude stavať máj. Súčasťou festivalu bude aj malý jarmok s predajom ľudovoumeleckých výrobkov.

Zdroj: facebook.com/Festival slovanských tradícií 2019
 • Hore Váhom, dolu Váhom, Piešťany

KST TJ Bezovec pozýva na 6. ročník cyklovýletu pre všetkých. Prezentácia a štart bude od 8:00 do 9:00 na Kolonádovom moste, kde bude o 9:00 aj štart.

Trasa povedie cez Veľké Orvište, Ostrov, Očkov (Očkovská Mohyla), Podolie (Park Miniatúr), Čachtice (Čachtický hrad), Nové Mesto nad Váhom, po vale do Beckova a z Beckova naspäť po vale k Zelenej Vode ďalej po cyklochodníku do Hornej Stredy a následne do Piešťan.

Cieľom bude Kemp u Pullmana (Banka, Sĺňava II.), kde bude pre účastníkov pripravené veselé ukončenie akcie. Bicykel vo výbornom technickom stave a prilba je samozrejmosťou.

kam na 1. mája
Zdroj: facebook.com/Hore Váhom Dolu Váhom
 • 1. máj v Budatínskom parku, Žilina

Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky – KOZ SR už niekoľko rokov pripravuje pri príležitosti 1. mája – Sviatku práce verejné zhromaždenie s programom pre celú rodinu.

Areál Budatínskeho parku v Žiline každoročne zapĺňa množstvo ľudí, nielen členov odborových zväzov, ale aj obyvateľov Žiliny a okolia, ktorí prichádzajú stráviť tento deň v príjemnej atmosfére. Program nájdete tu.

 • Generál – malý veľký Slovák, Žilina

Kto bol náš najznámejší generál? Predsa malý veľký Slovák Milan Rastislav Štefánik! Pri príležitosti 100. výročia jeho úmrtia na Budatínskom hrade pripravili špeciálne divadelné prehliadky. Zistíte veľa zaujímavostí z jeho života, spoznáte osudové ženy a možno sa dozviete aj to, čo ste doteraz nevedeli. Prehliadky sa uskutočnia 1. a 4. mája vo vybraných časoch. Keďže kapacita návštevníkov je obmedzená, je vhodné sa vopred objednať na tel. č. 0907 108 659.

Zdroj: facebook.com/Generál – malý veľký Slovák
 • Otvorenie vyhliadkovej veže Hradová, Košice

Symbolické otváranie prevádzky vyhliadkovej veže v sezóne 2019 a ukážky aktivít lesnej pedagogiky. Vstup na vežu je 1. mája 2019 zadarmo.

Zdroj: facebook.com/Otvorenie vyhliadkovej veže Hradová
 • Otvorenie 5. sezóny Barborskej cesty, Banská Bystrica

Názov Barborská cesta sa viaže k menu sv. Barbory – patrónky baníkov. Trasa spája mestá Banská Bystrica – Kremnica – Banská Štiavnica, takže ide o mestá, ako aj o dedinky a lokality, ktoré boli v minulosti centrom baníctva celoeurópskeho významu. Vďaka tomu sa v tomto regióne zachovalo množstvo technických diel súvisiacich s baníctvom.

Poznávacia trasa Barborská cesta prechádza najvýznamnejšími miestami banských pamiatok a pamätihodností spojených s banskou tradíciou a územím bývalých stredoslovenských banských miest.

Zdroj: facebook.com/Otvorenie 5. sezóny Barborskej cesty
 • Slávnostné otvorenie 64. sezóny Košickej detskej historickej železnice

Košická detská historická železnica vstupuje do svojej 64. sezóny a vy môžete byť pri tom. Pozývame vás na slávnostné otvorenie 1. mája, ktoré je súčasťou osláv Dňa mesta Košice.

Program nájdete tu.

Zdroj: facebook.com/Slávnostné otvorenie sezóny

Zdroj titulnej foto: 1maj.nadaciacvernovka.sk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií