fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Vízové zmeny: do ktorých krajín aktuálne potrebujeme víza? Dajte si pozor aj na prestupy!

Máte tip? napíšte nám mailom

Časy letných dovoleniek sú tu a s nimi aj veľa papierovačiek či vybavovanie dokladov. Niekedy žijeme v omyle, že do konečnej destinácie potrebujeme len občiansky, ale už málokomu napadne, čo všetko treba mať v krajine, v ktorej prestupuje.

Samostatnou kapitolou sú víza, ktorých pravidlá si každá krajina upravuje osobitne. Aké sú najnovšie vízové zmeny a kam všade ich potrebujeme?

Rusko

https://www.instagram.com/p/Blk2hZ2BNLz/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Do Ruska sa nedostanete bez pozvánky. Pozvať vás môžu cestovné kancelárie, hotely aj súkromné osoby.

Ruské veľvyslanectvo od minulého roka sprísnilo podmienky na požadovanú fotografiu, ktorá je nutná pri žiadosti o víza. Nesmie byť staršia ako 3 mesiace a nesmie byť použitá tá istá, aká sa použila v minulosti pri žiadaní o víza do krajiny.

Taktiež navýšili konzulárny poplatok za expresné spracovanie, ktorý sa mení na 110 €. Viac informácií zistíte na webe Ruskej ambasády.  

Bielorusko

cestovný pas
Zdroj: zn.sk

Pre štátnych príslušníkov Slovenska a ďalších krajín EÚ, cestujúcich do Bieloruska lietadlom (cez letisko Minsk)
na obdobie najviac do 30 dní, platí od 27. 07. 2018 bezvízový režim.

To ale neplatí, ak cestujete z alebo do Ruska. Ďalšie obmedzenia platia pre vybrané turistické zóny Bieloruska, ako napríklad Brest či Augustovský kanál. Viac sa dočítate TU.

Čína

cestovný pas
Zdroj: pexels.com

Do krajiny s jednou z najsilnejších ekonomík sveta sa dostanete len s platnými vízami. Je ich 12 typov, odlišujú sa v závislosti od dĺžky a účelu pobytu.

Ak chcete navštíviť aj Tibet a Sin-ťjang, je to umožnené len cestovateľom v rámci skupinovej návštevy, ktorú organizujú čínske cestovné kancelárie.

Od konca minulého roka však platí menšia zmena. Provincia Chai-nan zaviedla politiku bezvízového vstupu pre občanov 59 krajín, do ktorých patríme aj my. A to až na obdobie 30-tich dní.

Prečítajte si tiež:
10 kreatívnych spôsobov, ako vrátiť starému oblečeniu život

Víza si vybavíte na veľvyslanectve.

India

https://www.instagram.com/p/BmBLe3YBdZ3/?utm_source=ig_web_copy_link

Veľkou výhodou je, že o víza do Indie viete požiadať priamo cez internet. Pri turistickej ceste si zvolíte verziu e-Tourist, ktorú môžete získať maximálne dvakrát za rok.

Víza vás oprávňujú zotrvať v krajine až 60 dní.

Irán

pas
Zdroj: ckgo2.sk

Víza potrebujete aj do Iránu.

Veľvyslanectvo Iránu oznámilo, že vzhľadom na mimoriadne vysoký záujem o víza môžu byť víza do Iránu vydané ambasádou len jeden deň pred plánovaným dátumom odchodu. Z tohto dôvodu treba rátať s dodatočnými expresnými poplatkami týkajúcimi sa včasného doručenia víz kuriérom ku zákazníkovi.

Južná Afrika

https://www.instagram.com/p/By2XSg7JK32/?utm_source=ig_web_copy_link

Do Juhoafrickej republiky sa kedysi cestovalo bez vízovej povinnosti. Zmena prišla v roku 2016, kedy krajina opätovne zaviedla povinnosť požiadať o víza.

Momentálne preto pri ceste do Juhoafrickej republiky musíte požiadať o víza osobne na veľvyslanectve vo Viedni.

Zaujímavosťou je, že veľvyslanectvo vyžaduje bankový výpis za posledné 3 mesiace, aby si overilo, či disponujete dostatkom peňazí na cestu až do Afriky a prežitie v nej.

Kuba

Do 30-tich dní do krajiny víza nepotrebujeme, obmedzenia platia pre Slovákov, ktorí na Kubu chcú cestovať z USA. Federálne predpisy USA totiž zakazujú cestovanie občanov USA aj cudzincov na Kubu za účelom turistiky.

Tento zákaz sa vzťahuje na každého, kto sa nachádza v Spojených štátoch.

Mongolsko

https://www.instagram.com/p/Bw1mhMBAyRK/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Od roku 2016 pre občanov SR platí pri vstupe do Mongolska vízová povinnosť.

Aj táto krajina vyžaduje dokumenty ako potvrdenie o ubytovaní, plán cesty či pozvanie a cestovné poistenie.

Saudská Arábia

https://www.instagram.com/p/Bl5fqOEBxIw/?utm_source=ig_web_copy_link

Informácií o vstupe do krajiny je pramálo, isté však je, že potrebujete víza. Pred cestou odporúčame zavolať si na veľvyslanectvo.

Sýria

View this post on Instagram

Aprikoser till frukost.

A post shared by Sanna Hill (@sannahill_sweden) on

Pri vstupe do Sýrie si treba dať pozor na víza z iných krajín. V cestovnom doklade nesmie byť vízum alebo pečiatka z izraelských orgánov, resp. záznamy o cestnom tranzite medzi Jordánskom a Egyptom.

O víza do Sýrie požiadate na Veľvyslanectve Sýrskej arabskej republiky vo Viedni alebo na Úrade Honorárneho konzula Sýrskej arabskej republiky v Bratislave.

Celý zoznam aj s krajinami, do ktorých víza nepotrebujete, nájdete na stránke MZV. Pred odchodom rozhodne odporúčame zavolať si na veľvyslanectvo príslušnej krajiny, nakoľko informácie sú na stránkach veľakrát neúplné.

Víza možno dostať aj na hraniciach

Ďalšou kategóriou krajín sú tie, kde víza dostanete na hranici a nie je potrebné ich vybavovať vopred.

Patria sem turisticky atraktívne krajiny ako Kambodža, Laos či Etiópia.

Ak cestujete na Nový Zéland, nepotrebujete víza, ale krajina vyžaduje elektronickú registráciu pred cestou cez eVisa a kvôli prestupom potrebujete mať so sebou cestovný pas.

Zdroj: vizatravel.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií