fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Načo sú dobré kamery do auta? Môžu vás uchrániť pred súdom alebo väzením

Máte tip? napíšte nám mailom

Kamery do auta sa stávajú čoraz viac medzi vodičmi populárne. Ich používanie odporúča aj polícia či poisťovne. 

Na internete v súčastnosti koluje množstvo videí, ktoré sú nahraté práve kamerou určenou do auta. Na niektorých sa dá pousmiať, no na mnohých záberoch vidieť neraz nehodu s tragickými následkami. Primárnou funkciou kamery do auta však nie je zhotovovať videá na internet, ale skôr natáčať všetko dianie pred autom (a v niektorých prípadoch i za autom). Plní tak úlohu akejsi čiernej skrinky, akú poznáme z lietadiel.

V hustej premávke sa totiž môže stať, že dôjde k autonehode. A pre políciu i pre poisťovňu je potom viac ako dôležité, kto ju spôsobil, a kto bude koľko platiť. V prípade smrteľnej nehody je v hre aj súd a väzenie, to už nie je sranda. Ak nie ste schopní hneď na mieste preukázať, na koho strane sa stala chyba, budú vás čakať výsluchy, svedecké výpovede, vypracovávanie znaleckých posudkov a výsledok bude prinajmenšom neistý.

Zdroj: kombo.sk

Musíte dodržiavať zákon

Presne v takomto prípade vie byť kamera do auta veľmi dobrým pomocníkom. Keď sa niečo stane, stačí vybrať pamäťovú kartu, previesť záznam do počítača a ľahko zistíte, kto je vinníkom havárie. Netreba však zabúdať, že aj kamery do auta podliehajú legislatíve, a ak ju nedoržíte môžete s ňou mať problémy. Musíte dbať na správne umiestnenie takéhoto zariadenia, ktoré bude so súhladom všetkých zákonov. V prípade ich porušenia vám policajná hliadka môže udeliť pokutu až do výšky 75 €. Rovnako ostražitý treba byť aj v prípade cesty do zahraničia. Striktný zákaz autokamery platí v Rakúsku a Portugalsku a v ďalších štátoch EÚ platí podobná vyhláška ako u nás.

Prečítajte si tiež:
Obrovský požiar v Trnave: V bývalej TAZ-ke horí sklad chemikálií

Druhou závažnou komplikáciou používania kamery do auta je ochrana osobných údajov. Pokiaľ máte záznam len pre vlastnú potrebu, nikam ho neukladáte ani nikomu neukazujete, a ak sa vám cestou nič nestalo, video zmažete. To je úplne v poriadku a bez problému. Ten nastáva v prípade, že video niekde zverejníte. Je potrebné pamätať si, že každé zachytené vozidlo, ŠPZ alebo tvár vodiča či chodcov znamená uloženie jeho osobných údajov. Čisto teoreticky by sa teda záznam, na ktorom je identifikovateľný niekto iný, nesmie nikde na verejnosti objaviť (napr. na Facebooku alebo na Youtube).

Zdroj: kombo.sk

Iné je to, samozrejme, v prípade nehody, kedy môžete polícii poskytnúť video bez ohľadu na ochranu osobných údajov osôb zachytených na zázname.

Zdroj: necenzurovane.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií