Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kandidáti na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva sú známi, o post sa uchádza aj Procházka

Súdna rada bude voliť aj jedného kandidáta na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie.

3.6.2024 (SITA.sk) – Členovia Súdnej rady SR budú v priebehu tohto mesiaca voliť troch kandidátov na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva a jedného kandidáta na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie.

Ako rada informuje na svojej internetovej stránke, jedným z kandidátov na post sudcu ESĽP je aj právnik a bývalý politik Radoslav Procházka.

V minulosti mimo iného pôsobil ako zástupca SR pred súdmi Európskej únie či ako spolupredseda Pracovnej skupiny pre spravodlivosť a vnútro v rámci Národného konventu SR o Európskej únii. Procházku za kandidáta navrhlo Združenie sudcov Slovenska a Slovenská advokátska komora.

Ďalší dvaja uchádzači

Notárska komora SR, Združenie sudcov Slovenska a Slovenská advokátska komora navrhli ako kandidáta tiež Ondreja Laciaka. Ten od roku 2016 pôsobí ako ad hoc sudca na danom súde, zároveň je, okrem iného, aj predsedom Výboru pre trestné právo v Rade Európskych advokátskych komôr.

Trojicu kandidátov na funkciu sudcu ESĽP uzatvára Marcela Dolníková Žabková. Aktuálne pôsobí ako sudkyňa Okresného súdu Žilina a absolvovala študijný pobyt priamo na danom súde so sídlom v Štrasburgu. Na tento post ju navrhol člen súdnej rady Peter Šamko,“ informovala súdna rada.

Kandidát na sudcu Všeobecného súdu EÚ

Jediným kandidátom na sudcu Všeobecného súdu Európskej únie je Juraj Schwarcz, ktorý túto pozíciu zastáva od roku 2009.

Ide o spoločný návrh predsedníčky Súdnej rady Slovenskej republiky Marcely Kosovej a členov súdnej rady Dany Jelinkovej Dudzíkovej a Ľuboša Kunaya,“doplnila súdna rada.

V prípade, že členovia rady odobria kandidátov na hlasovaní 18. júna, je ešte potrebný súhlas vlády.

Zdroj: SITA.sk – Kandidáti na sudcu Európskeho súdu pre ľudské práva sú známi, o post sa uchádza aj Procházka © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií