fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Talent z Trnavy: 18-ročný Andrej je prvým Slovákom, ktorému vyšiel singel v americkom vydavateľstve Dark Side

Tentokrát tu máme niečo pre fanúšikov elektronickej tanečnej hudby. Trnavčan Andrej Šipka má len 18 rokov, no v hudbe nie je úplný nováčik.

DJ a producent Kansiik sa totiž motá v týchto vodách už päť rokov.

Keď slovenská hudba prekročí hranice

O slovenskej hudbe sa dlhé roky vedú dišputy. Naposledy (a najviditeľnejšie) túto tému spracovali Richard Čermák s režisérkou Martinou Slovákovou v dokumente Ostrov hudby približne pred mesiacom.

Ako preraziť v zahraničí? Slovenčina ostatnú verejnosť zaujme, žiaľ, len v zlomkoch prípadov. No stále platí, že sa to u nás hemží šikovnými hudobníkmi. O to viac sa tešíme, keď sa dozvieme, že niekto zaujal napríklad v ďalekej Amerike.

https://www.instagram.com/p/BooI2PZjA9Q/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Andrej Šipka, známy ako Kansiik, sa totiž stal prvým Slovákom, ktorému vydalo singel americké vydavateľstvo Dark Side. Ide o singel Plan Perfect, ktorý má za necelé 3 dni už vyše 80 000 zhliadnutí.

Ako sa dostal za veľkú mláku?

„Vydavateľstvo si našlo moju skladbu na hudobnej platforme Soundcloud, vďaka čomu mi poslali mail ohľadom jej vydania. Bolo to presne v posledný deň vianočných prázdnin. Samozrejme som s vydaním súhlasil a prežíval asi najlepší pocit v mojej doterajšej kariére,” približuje Kansiik.

O čom je vlastne spomínaná skladba? DJ prezradil, že Plan Perfect bol paradoxne vytvorený bez špecifického zámeru a myšlienky. Skladbu klasifikuje ako tanečnú, určenú do auta či klubu.

https://www.youtube.com/watch?v=npzRgDD-BSY&t=161s

Zaujímavá je aj Andrejova cesta k tomuto žánru. Čo ho na tanečnej elekronickej hudbe priťahuje, inšpiruje? Hovorí: „To je skvelá otázka. Málokto vie, že som sa dlhé roky tanečnej hudbe úplne vyhýbal. Vždy som sa snažil robiť hudbu založenú na nejakej silnej emócii alebo pocite. Zlom nastal asi až minulý rok, kedy sa mi trošku viac rozbehli hrania vlastných koncertov, a na párty som proste musel začať hrať tanečnú hudbu. Tak som si postupne hľadal svoj konkrétny štýl, ktorý mi sedí, neznie tuctovo a odlišuje sa od ostatných dídžejov. Myslím, že som ho našiel a v mojich setoch nájdete kombináciu tanečnej energie aj emócie.”

Dá sa na Slovensku uživiť djingom? Kansiik si myslí, že pokiaľ človek chce, snaží sa a verí si, možné je všetko. „Na Slovensku máme pár ľudí, ktorí sa djingom živia, takže určite to nie je nereálne. Ja osobne sa ešte hraním neživím, nakoľko stále dokončujem strednú školu a snažím sa venovať veľa času hlavne tvorbe vlastnej hudby. Dúfam ale, že sa mi to raz podarí,” dodáva na záver.

Držíme palce!

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií