fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Karasovo ministerstvo chce zjednodušiť život párom rovnakého pohlavia aj nezosobášeným. Čo navrhuje?

Riešenie, ktoré predložilo MS SR, spočíva v návrhoch dvoch samostatných zákonov.

Máte tip? napíšte nám mailom

19.1.2023 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR chce prostredníctvom dvoch zákonov zjednodušiť život ľuďom v rozličných životných situáciách. Navrhované právne nástroje by mali priniesť blízkym osobám, vrátane nezosobášených párov, ako aj párov rovnakého pohlavia istotu do riešenia situácií v oblasti vzájomného zastupovania, dedenia, zdravotnej starostlivosti alebo ochrany maloletých.

Prvý návrh zákona rieši takzvané fiduciárne vyhlásenia a druhým je zákon súkromných nadačných fondoch. Minister spravodlivosti SR Viliam Karas o tom informoval na dnešnej tlačovej konferencii.

Legislatívne opatrenie

Ako uviedol minister, zákon o fiduciárnom vyhlásení je jednoduché legislatívne opatrenie, ktorým bude zriadený register fiduciárnych vyhlásení v spolupráci s Notárskou komorou. MS SR informovalo, že ide o jednoduchý právny úkon pred notárom, ktorým osoba prejaví vôľu, aby niekto iný konal v jej mene ako dôverník.

„Takéto vyhlásenie sa môže týkať len jednej osoby a môže a nemusí byť vzájomné,“ spresnil Karas. V tomto zmysle ide o riešenie konkrétnych životných situácií. Dôverník sa bude môcť oboznamovať so zdravotnými informáciami alebo môže v mene vyhlasovateľa udeliť informovaný súhlas so zdravotnou starostlivosťou.

Prečítajte si tiež:
Pátranie po nezvestnej Veronike malo smutný koniec, jej telo našli potápači v rybníku na česko-slovenskej hranici

Právne otázky

„Nový právny inštitút však rieši aj zásadnejšie právne otázky pre prípad smrti,” uviedlo MS SR s tým, že bude možné pre prípad smrti určiť, že ustanovený dôverník bude vyhlásený za správcu dedičstva.

„Rovnako tak bude môcť byť určený ako poručník alebo opatrovník deťom zosnulého,” dodalo MS SR. Tento zákon, ako uviedol šéf rezortu spravodlivosti, nerieši majetkové situácie a majetkové vzťahy, a preto je tu návrh zákona o súkromných nadačných fondoch. Prostredníctvom tohto zákona bude možné riešiť širokú škálu majetkových vzťahov v rodinných podnikoch alebo v spoločnom podnikaní blízkych osôb.

„Cieľom navrhovaných zákonov je zjednodušovať život ľuďom v rozličných životných situáciách. Návrh prináša zásadné zlepšenie pri efektívnom usporadúvaní si vzájomných vzťahov, do ktorých zároveň vnesieme viac právnej istoty. Týmto spôsobom pomáhame nezosobášeným párom i párom rovnakého pohlavia bez rozdielu,“ povedal minister spravodlivosti SR Viliam Karas.

Viac k témam: opatrovník, Zástupca
Zdroj: Webnoviny.sk – Karasovo ministerstvo chce zjednodušiť život párom rovnakého pohlavia aj nezosobášeným. Čo navrhuje? © SITA Všetky práva vyhradené.

Prečítajte si tiež:
Opravená infraštruktúra v Maďarsku vráti medzištátne vlaky na pôvodnú trasu
Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií