fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Katolícka cirkev vyplatila takmer 4 miliardy dolárov kvôli jej škandálom so sexuálnym zneužívaním

Máte tip? napíšte nám mailom

Nemožno určiť cenu škôd  a obetí, ktoré napáchala katolícka cirkev svojimi škandálmi so sexuálnym zneužívaním. Je jednoducho nevyčísliteľná. Trauma, ktorá bude obete sprevádzať celým životom nie je kompenzovateľná.

V prepočte je to 3 580 208 872,65 eur

Určite však môžeme spočítať, koľko cirkev vyplatila v dôsledku súdnych sporov, ktoré sa sexuálneho zneužívania týkali. Presne tak to aj urobili Jack a Diane Ruhl z National Katholic Reporter. Podľa ich výskumu od roku 1950 táto suma vychádza na 3 994 797 060,10 dolárov, čo je takmer 4 miliardy dolárov. Suma je však ešte stále neúplná, pretože nevieme, koľko peňazí sa vynaložilo na liečbu obetí, odbornú pomoc páchateľom a vytvorenie programov “bezpečného prostredia”. 

Zo všemožných zdrojov čerpali 3 mesiace

Toto číslo je založené na trojmesačnom vyšetrovaní údajov, vrátane preskúmania viac ako 7 800 článkov získaných z databáz LexisNexis Academic a NCR, ako aj informácií z BishopAccountability.org a zo správ z Konferencie katolíckych biskupov USA. Až doteraz sa v médiách najčastejšie uvádzala suma “takmer 3 miliardy dolárov”. Ich výskum však dokazuje, že toto číslo je mylné, a to viac ako jednu miliardu dolárov, je možné, že i viac.

Prečítajte si tiež:
Medzinárodný deň lesov pripomína význam biodiverzity

Čo za to cirkev mohla mať?

Len pre predstavu – keby táto suma bola rovnomerne rozdelená medzi 197 diecéz v krajine, každá z nich by dostala takmer 20 miliónov dolárov. Okrem toho môžete vziať do úvahy všetky peniaze, ktoré by cirkev získala, keby sa tieto škandály vôbec nestali. Ako? Prostredníctvom strateného členstva a darov. Analytici túto sumu odhadujú na viac ako 2,3 miliardy dolárov ročne.

Zdroj: pexels.com

Napriek tomu však medzi nami ľudia, ktorí sú k cirkvi štedrí naďalej a sponzorujú ju. Aby sme však neboli skeptickí, na každý hriech ju tu dvakrát toľko dobrých skutkov. A to môžeme povedať aj o cirkevných príslušníkoch. Veríme, že je viac tých “čistých”, konajúcich dobro, ako tých, ktorí prepadli svojim temným myšlienkam.

Zdroj: friendlyatheist.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií