Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kauza Judáš s bývalým policajným funkcionárom Rehákom sa blíži k rozsudku

Bývalý riaditeľ útvaru zvláštnych policajných činností čelí obžalobe za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dva skutky prijímania úplatku.

27.2.2023 (SITA.sk) – Hlavné pojednávanie v kauze Judáš s bývalým riaditeľom úradu zvláštnych policajných činností Jozefom Rehákom v pondelok na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Banskej Bystrici pokračuje čítaním listinných dôkazov. Pojednávanie v tejto veci sa tak po výpovediach svedkov už blíži k rozsudku, ktorému budú ešte predchádzať záverečné reči.

Jozef Rehák je obžalovaný zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a dvoch skutkov prijímania úplatku. Jozef Rehák ešte na začiatku procesu v januári minulého roku uviedol, že sa cíti byť nevinný.

Čítali sa rozsudky a rozhodnutia súdov

Prokurátor v rámci listinných dôkazov čítal rozsudky súdov týkajúce sa zločineckej skupiny „sýkorovci“, ktoré nejakým spôsobom majú súvisieť aj s trestnou činnosťou obžalovaného. Rovnako prečítal aj niekoľko rozhodnutí súdov v kauzách spolupracujúcich svedkov.

Na návrh obhajoby čítal advokát obžalovaného aj výpoveď Milana Lučanského, ktorý sa v nej vyjadruje, že nikdy neprevzal úplatok a popisuje v nej svoje vzťahy k Norbertovi Pakšimu, k Františkovi Böhmovi, k obžalovanému Jozefovi Rehákovi a ďalším osobám. Lučanský v tejto výpovedi žiadal o konfrontáciu s Pakšim a Böhmom.

„Z tohto výsluchu som sa dopočul, že Pakši s Lučanským mali vynikajúci vzťah,“ uviedol obžalovaný s tým, že Pakši preto podľa neho nemal pravdu, keď tvrdil, že ho oslovil na prvý kontakt s Lučanským.

Vypočuli aj „sýkorovcov“

V kauze na súde vypovedalo viacero svedkov, medzi nimi napríklad bývalý šéf národnej jednotky finančnej polície NAKA Bernard Slobodník, bývalý námestník riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňa, bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech či exriaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.

Na súde v procese s Jozefom Rehákom vypočuli aj odsúdených členov zločineckej skupiny „sýkorovcov“ Martina Biháriho a Róberta Lališa. Zatiaľ čo prvý menovaný obžalovaného usvedčoval, druhý odmietol, že by s Jozefom Rehákom. spolupracoval.

Ako svedok sa pred súd v tejto kauze postavil aj ďalší sýkorovec, odsúdený Jurij Fejer známy ako „Malý Rus“, ktorý uviedol, že obžalovaného osobne nepoznal, ale pozná ho pod prezývkou „Dodo“ a vie, že bol na výplatnej páske skupiny sýkorovcov.

Podľa obžaloby Jozef Rehák v rokoch 2000 až 2011 pôsobil pod prezývkou „Dodo“ pre zločineckú skupinu sýkorovcov, pre ktorú mal za finančnú odplatu zisťovať informácie z prostredia polície. Takisto je obžalovaný z korupčných skutkov, do ktorých boli zapojení aj ďalší policajní funkcionári.

Bývalého riaditeľa úradu zvláštnych policajných činností obvinili v rámci kauzy Judáš. Pôvodne bol od decembra 2020 stíhaný väzobne, v apríli 2021 ho však prepustili na slobodu. Najvyšší súd totiž dozorovému prokurátorovi vyčítal nekonanie pri žiadosti obvineného o prepustenie.

Viac k témam: Kauza Judáš, Korupcia, Súdy, Sýkorovci, Úplatok, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Kauza Judáš s bývalým policajným funkcionárom Rehákom sa blíži k rozsudku © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií