Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najnovšia štúdia potvrdila, že môžete vypiť až 25 šálok kávy denne. Nemá to vraj negatívny vplyv na zdravie

Nové trendy v oblasti potravín či nápojov sa stávajú atraktívnymi pre veľké množstvo ľudí. Nie je medzi nami ten, kto by si v reštaurácii alebo v bare neobjednal niečo, čo ešte nemal a nevie, ako to chutí. 

Ak keď radi skúšame nové, svoje miesto si stále zachovávajú i tradičné jedlá a nápoje. Medzi tradičný nápoj, ktorý je známy už od polovice 15. storočia a niet človeka, ktorý by ho nepoznal alebo nepil, patrí rozhodne káva. Mnoho z nás si bez nej nevie predstaviť ráno, stáva sa i dôležitou súčasťou pracovného dňa. Pijeme ju preto, že nám nielen chutí, ale vie nám dodať i veľa potrebnej energie. Je to života budič.

Pripravujeme si ju buď sami doma alebo zájdeme do obľúbenej kaviarne, kde nám vedia pripraviť tú „našu”.

https://www.instagram.com/p/By0CvhjBoAd/?utm_source=ig_web_button_share_sheet

Na počte káv vraj nezáleží

Taktiež ide o nápoj, ktorý je opradený množstvom fráz. „Nepi toľko kávy, nebudeš večer spať”, zvykne sa hovorievať. Nie vždy je však všetko pravda. Najnovšia štúdia poukázala na to, že ak vypijete 25 šálok kávy denne, má to rovnaký vplyv na vaše zdravie, ako keby ste vypili jednu šálku.

Výskum realizovala Britská nadácia pre srdce spolu s Univerzitou kráľovnej Márie v Londýne, pričom spolupracovala s tromi študijnými skupinami, čo predstavovalo 8 422 dobrovoľníkov.

Prvá skupina sa skladala z tých, ktorí pili jednu šálku kávy denne, druhá bola zložená z tých, ktorí pili dve až tri šálky denne a tretiu tvorili tí, ktorí pili viac ako tri šálky denne. Hoci denná priemerná spotreba tretej skupiny bola päť šálok, niektorí z jej členov vypili až 25 šálok kávy denne.

Zdroj: pexels.com

Na vine nemusí byť káva

Z výsledkov vyplynulo, že tí, ktorí vypijú toto absurdné množstvo kávy, nie sú viac náchylnejší na kompresiu tepien, čo je syndróm spojený so srdcovým infarktom a mŕtvicou, ako tí, ktorí vypijú iba jednu šálku. 

Účastníci boli hodnotení pomocou magnetickej rezonancie. Do úvahy sa bral aj ich vek a hmotnosť. Medzi účastníkmi vo všetkých troch skupinách nebol z hľadiska zdravia zistený žiadny rozdiel.

„Hoci je káva veľmi populárna po celom svete, existuje niekoľko výskumov, ktoré by mohli ľudí vystrašiť, aby ju prestali piť, respektíve, aby obmedzili počet vypitých káv. Tento výskum však naznačuje, že káva nie je hlavným zdrojom upchávania tepien, ako vyplynulo z predchádzajúcich výskumov,” povedal doktor Kenneth Fung z Univerzity kráľovnej Márie v Londýne.

Ak vám tieto výsledky nahrávajú, pretože ste veľkým milovníkom kávy, pokojne dajte variť viac vody aj pre ďalších členov domácnosti.

Káva je príliš horúca na tieto letné dni? Tak jedine vychladené pivko, veď má mnoho pozitívnych účinkov

Zdroj: upsocl.com, instagram.com/coffee

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií