fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Nevyhadzujte ju! TOTO sú spôsoby, ako využiť kávovú usadeninu nielen v domácnosti

Máte tip? napíšte nám mailom

Káva a kávová usadenina sa dajú využiť všelijako. Hodia sa k starostlivosti o pleť, vlasy ale účinne hubia napríklad aj škodcov v záhrade. Kedy a kde jej druhú šancu dávate vy?

Kávová usadenina proti škodcom

Svojou silnou arómou odháňa slimáky, mravce, chrobáky a dokonca aj vošky. Obhrýzené listy či plody nie sú pre žiadneho záhradkára nič príjemné. Škodcov často striekame rôznymi chemikáliami, ktoré však v konečnom dôsledku nie sú zdravé ani pre nás. Kávovú usadeninu je preto dobré rozsypať okolo rastliniek či už v záhradke, alebo v črepníkoch.

Dávajte však pozor. Káva odháňa aj dážďovky a baktérie potrebné pre správny rast rastlín. Používajte ju preto iba v krajných prípadoch alebo len na okrasné rastliny. Pred jej typickou arómovu utekajú aj domové mravce a spolu s kôrou citrusového ovocia odháňa dokonca aj mačky. Prisypte túto zmes do detského pieskoviska a žiadne neželané mačacie výlučky už v ňom nenájdete.

káva
Zdroj: unsplash.com

Káva na poškodený nábytok

Poškriabali vaše deti alebo domáci miláčik nábytok? Nevadí. Aj na tento problém vám pomôže káva. Jej silné sfarbenie si ľahko poradí s poškodeným tmavým nábytkom. Usadeninu len zalejte troškou horúcej vody a vatovou tyčinkou zmes naneste na poškodenú časť dreva. Počkajte, kým miesto vyschne a prejdite ho lakom s obsahom včelieho vosku. Káva miesto zafarbí a škrabance budú skoro neviditeľné.

Prečítajte si tiež:
Prečo Kate Middleton zmenila svoj šatník

Vyčistí pripálené hrnce

Mastné či pripálené hrnce sú postrachom každého. Pri poctivom čistení odolných usadenín sa navyše môže stať, že svoje riady poškriabete a pri najbližšom použití bude pripálenina ešte väčšia. Zabudnite na chemikálie a na kuchynskú špongiu naneste kávovú usadeninu. Takto doprajete hrncom očistný a účinný kúpeľ a po ich umytí budú jemné aj vaše ruky. Káva ich totiž zbaví odumretej pokožky.

Domáci peeling

Kávový peeling je jednou z najúčinnejších metód, ako odstrániť odumretú pokožku. Stačí, ak zmiešate kávovú usadeninu spolu s olivovým olejom či medom a krúživými pohybmi zmes nanesiete na tvár. Okrem toho, že peeling vyčistí póry, kávové zrniečka vašu pleť vymasírujú, prekrvia a vzpružia, čím sa odstránia aj kruhy a vačky pod očami.

Vytvorte si domáci peeling z ingrediencií, ktoré nájdete aj doma.

káva
Zdroj: unplash.com

Kávou proti celulitíde

Okrem blahodarných účinkov na pleť je káva účinná aj pri boji s celulitídou. Na anti-celulitídový peeling budete potrebovať len usadeninu z kávy a olivový olej. Ingrediencie spolu zmiešajte a nanášajte ich na problematické časti vášho tela krúživými pohybmi. Ideálne je, ak kávu necháte pôsobiť ešte niekoľko minút po nanesení. Masáž prekrví vašu kožu, čím ju vzpruží a vyhladí. Keďže kofeín pohlcuje vodu, odvodní aj vašu kožu, čo tiež zmierni príznaky celulitídy.

Prečítajte si tiež:
WOW! Rovnaký vek, no diametrálne odlišný výzor. Ako nás dokážu zmeniť zásahy plastických chirurgov?

Šálka kávy pre vaše vlasy

Káva dokáže dodať vaším vlasom lesk a silu. Stačí, ak si trochu z nej primiešate do šampónu, ktorý následne vmasírujete až ku korienkom a necháte pôsobiť 10 minút. Účinný je aj spôsob, pri ktorom nanesiete do vlasov pred umývaním čistú kávovú usadeninu bez šampónu. Korunu krásy následne prikryte uterákom a zázrak nechajte pôsobiť 20 minút. Umyté vlasy budú lesklé a zdravé. Táto kúra sa však nehodí pre blondínky a ženy so svetlejšími vlasmi, keďže sfarbuje.

Zdroj: sciencedirect.com, tojenapad.dobrenoviny.sk, casprezeny.pluska.sk, blog.mall.sk, valachshop.sk, dran.webnoviny.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií