Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kažimír sa má v pondelok postaviť pred súd, trvá na svojej nevine

Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra Kažimíra ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania.

1.7.2023 (SITA.sk) –

Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír, ktorý je obžalovaný pre podplácanie, by sa mal v pondelok 3. júla postaviť pred sudcu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu s tým, že vo veci sú vytýčené termíny pojednávaní aj na 4. a 20. júla a 4. a 18. septembra.

Kažimírovi bol uložený finančný trest

Petra Kažimíra pritom už súd uznal trestným rozkazom za vinného z podplácania a uložil mu peňažný trest vo výške 100-tisíc eur. Pre prípad, že by výkon peňažného trestu mohol byť úmyselne zmarený, súd uložil obžalovanému aj náhradný trest odňatia slobody vo výmere dva roky.

Keďže však obžalovaný, ako aj Úrad špeciálnej prokuratúry podali proti verdiktu odpor, vo veci bolo vytýčené hlavné pojednávanie. Peter Kažimír zároveň trvá na tom, že je nevinný.

Obžalovaný za podplácanie

Guvernéra Národnej banky Slovenska a bývalého ministra financií Petra Kažimíra ešte vo februári obžalovali pre trestný čin podplácania. Obžaloba sa podľa Úradu špeciálnej prokuratúry týka podozrenia z korupčnej trestnej činnosti v súvislosti s daňovými kontrolami voči viacerým obchodným spoločnostiam.

Generálna prokuratúra SR ešte minulý rok v júni v dôsledku zistených porušení zákona v neprospech obvineného zrušila prostredníctvom paragrafu 363 obvinenie voči Petrovi Kažimírovi. Obvinenie totiž podľa prvého námestníka generálneho prokurátora Jozefa Kanderu vzniklo len na základe výpovedí jediného spolupracujúceho obvineného.

Vo výpovediach sú rozpory

Tým je bývalý šéf Finančnej správy SR František Imrecze. Ten podľa Kanderu vo veci vypovedal viackrát a v jeho výpovediach sú výrazné rozpory.

Polícia však neskôr obvinenie vzniesla opätovne. Peter Kažimír mal podľa medializovaných informácií zohrať úlohu kuriéra a priniesť vtedajšiemu šéfovi finančnej správy Imreczemu úplatok zhruba 50-tisíc eur.

Zdroj: SITA.sk – Kažimír sa má v pondelok postaviť pred súd, trvá na svojej nevine © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií