Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Ilegálne homosexuálne vzťahy: V TÝCHTO krajinách sú odsúdené až na popravu!

Ešte stále existuje až 71 krajín, kde je homosexualita zakázaná. V deviatich z nich by ste za vzťah s rovnakým pohlavím mohli byť dokonca popravení.

Približne pred 50 rokmi Veľká Británia podnikla prvé kroky na dekriminalizáciu homosexuality. Ešte stále však existuje na celom svete 71 krajín, ktoré úplne zakazujú vzťahy rovnakého pohlavia. Medzi ne patria napríklad veľká časť Afriky, Ázie a Blízkeho východu. V niektorých krajinách týchto kontinentov je vysoká intolerancia homosexuality.

Hrozí trest smrti

Byť gayom alebo lesbičkou v Afganistane, Bruneji, Mauritánii, Jemene, Nigérii, Sudáne, Somálsku, Saudskej Arábii a Iráne je jedným z najväčších zločinov a títo „páchatelia“ čelia trestu smrti. V Katare sa napríklad trest smrti vzťahuje len na moslimov. Zaujímavé je, že poprava sa vzťahuje aj na mimomanželskú sexuálnu aktivitu – bez ohľadu na pohlavie. V Pakistane a Spojených arabských emirátoch diktuje trest smrti za homosexuálnu činnosť šarijský zákon, no neexistuje žiadny priamy dôkaz o tom, že zákon sa tu uplatňuje.

Zdroj: fmimages.net

Občania tretej triedy

Sú však aj krajiny, kde je homosexualita síce zakázaná, ale nie je potrestaná trestom smrti. Homosexuáli sú v týchto krajinách napríklad bičovaní alebo väznení. Sú tiež zbavení svojich ľudských a politických práv a zaobchádza sa s nimi ako s občanmi tretej triedy. Tí, ktorí boli odsúdení na smrť, a tí, ktorí boli zabití počas iných trestov, nemajú tiež právo na riadny pohreb. V Senegale musel byť nedávno jeden  homosexuál pochovaný pri ceste kvôli viacerým odmietnutiam z cintorínov.

Aké sú úrovne ochrany a intolerancie na celom svete?

V súčasnosti vydáva trest smrti za homosexualitu teda deväť krajín. Krajiny ako Vietnam, Madagaskar a Venezuela nemajú žiadne zákony proti homosexualite, ale voči LGBT komunite sa považujú za nesmierne neznášanlivé. Kým homosexualita je legálna v niektorých častiach Karibiku, Číny a Turecka, LGBT komunita tu nie je v skutočnosti chránená zákonom. V Číne bola homosexualita v roku 2001 odstránená z oficiálneho zoznamu duševných chorôb. V Turecku homosexuálom môžete byť len v súkromí, no pohlavný styk – či už heterosexuálnych, alebo homosexuálnych párov – je podmienený vekom 18 rokov.

bbc.com

Európa a Amerika sú tolerantné, Rusko váha

Mnohé európske krajiny, ako napríklad Taliansko, Poľsko či Grécko, legalizovali homosexualitu a svojim občanom ponúkajú rad právnej ochrany. Napriek tomu, že v tejto otázke majú otvorený a liberálny pohľad, manželstvo rovnakého pohlavia je v týchto krajinách stále zakázané. Podobne je na tom aj Slovensko. V súčasnosti naša krajina nemá zákon umožňujúci registrované partnerstvo pre osoby rovnakého pohlavia, čím patrí medzi posledných šesť štátov Európskej únie.

V Spojenom kráľovstve, Fínsku a USA sú členom LGBT+ komunity udelené rozsiahlejšie ochrany podľa zákonov jednotlivých krajín a manželstvo rovnakého pohlavia je legálne. V Česku sú aktuálne povolené registrované partnerstvá homosexuálov.

Inak sa na celú vec pozerá Rusko. Kým homosexualita je v krajine legálna, neexistujú žiadne zákony na ochranu párov rovnakého pohlavia pred diskrimináciou. Okrem toho, „propaganda a propagácia homosexuality (netradičné sexuálne vzťahy)“ je stále zakázané. Homosexualita bola síce oficiálne odstránená z ruského zoznamu duševných chorôb už v roku 1999, no v krajine je stále cítiť odpor voči LGBT komunite.

Zdroj: thesun.co.uk

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií