Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

KDH žiada zvolanie mimoriadneho hospodárskeho výboru, chcú prešetriť nezodpovedané skutočnosti ku kauze Tiposu

Kauza dodatočne schválenej odmeny pre exšéfa Tiposu Mareka Kaňku má podľa KDH nezodpovedané otázniky.

14.7.2023 (SITA.sk) – Podľa Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) má kauza dodatočne schválenej odmeny pre exšéfa Tiposu Mareka Kaňku vážne nezodpovedané otázniky.

Zvolanie hospodárskeho výboru

Strana žiada predsedu hospodárskeho výboru NR SR Petra Kremského, aby zvolal mimoriadny hospodársky výbor a prešetril nezodpovedané skutočnosti ku kauze Tiposu. Predstavitelia KDH očakávajú, že témou a jej prešetrením sa bude zaoberať aj minister financií.

Podľa podpredsedu KDH Tomáša Merašického, ak dozorná rada Tiposu 4. apríla tohto roku schválila odmenu pre bývalého generálneho riaditeľa za obdobie prvého polroka 2022 a táto mu nebola vyplatená v tomto roku, vynára sa séria vážnych otázok.

Odmenu nevyplatili v aktuálnom roku

O čom rozhodovala dozorná rada? Boli už peniaze na účte, keď rozhodovala? Prečo k tomu zasadali až takmer rok po jeho odstúpení?“ pýta sa podpredseda KDH a reaguje tak na informácie, že v kauze dodatočne schválenej odmeny pre trestne stíhaného Mareka Kaňku nedošlo k vyplateniu odmeny v aktuálnom roku.

Ide o mimoriadne závažné otázky, ktoré nemôžu zostať nezodpovedané a kauzu nie je možné odbiť vetou, že v tomto roku nebola vyplatená žiadna odmena. Opätovne žiadame jasné vysvetlenie,“ dodáva Merašický.

Ministerstvo rozhodlo až po termíne

Ministerstvo financií hovorí, že pánovi Kaňkovi nevyplatilo tantiémy – tie naozaj vypláca rezort. Ale odmeny vypláca Tipos, a tieto odsúhlasila dozorná rada. Podľa medializovaného dokumentu zároveň ministerstvo o neodsúhlasení tantiémov rozhodlo 6. júna, teda po termíne 31. mája, do ktorého mala byť podľa záverov dozornej rady sprocesovaná odmena,“ argumentuje ďalej podpredseda KDH s tým, že dozorná rada zastupuje akcionára, v tomto prípade spoločnosť Tipos, ktorá spadá pod ministerstvo financií.

KDH rovnako žiada, aby Národný inšpektorát práce preveril, či v Tipose nedochádza k neštandardne veľkému počtu a opakovanému zamestnávaniu ľudí na dohodu.

Viac k témam: daňové podvody, Finančná odmena, Minister financií SR, Odchod z funkcie, podpredseda KDH, Stávková spoločnosť
Zdroj: SITA.sk – KDH žiada zvolanie mimoriadneho hospodárskeho výboru, chcú prešetriť nezodpovedané skutočnosti ku kauze Tiposu © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií