fbpx
Keď je práca hrou: Farebné i čierno-biele fotografie krajiniek uchované v sklenenom pohári

Keď je práca hrou: Farebné i čierno-biele fotografie krajiniek uchované v sklenenom pohári

Christoffer Relander je fotografom a vášnivým zberateľom krajiniek, ktorý vo svojich portfóliách zachytáva predovšetkým krásu prírody – netradičným, veľmi efektívnym a vysoko umeleckým spôsobom. Väčšina krajín, ktoré si môžete všimnúť, či už vo videu alebo na fotografiách, pochádza najmä z miesta, kde sa Relander narodil – z vidieka na juhu Fínska.

Tajomstvo jeho úspechu spočíva v tom, že fotografie jednotlivých miest zvečňuje do sklenených pohárov, pričom využíva analógový fotoaparát s dvojitou expozíciou. Každá dvojitá expozícia je nafotená na tzv. stredný filmový formát, ktorý si aj sám autor vyvoláva. Vzniká tak nezvyčajné a pútavé spojenie fotografie a umeleckého diela dva v jednom.

Ako tento unikátny proces prebieha, si môžete pozrieť v nasledujúcom videu od filmového producenta Andersa Lönnfeldta:

Zdroj: christofferrelander.com

Relander ponúka zaujímavú možnosť: ,,Bol by som rád, keby ste sa i vy stali súčasťou tohto pokračujúceho projektu.“ Preto neváhajte a pošlite aj vy fotografiu svojej krajiny, svojho domu, obľúbeného miesta, časti vidieka, lesa a pod. Stačí, ak vyplníte kontaktný formulár dostupný na internetovej stránke http://www.christofferrelander.com/order-prints/ a aj vaša na prvý pohľad úplne obyčajná fotografia môže byť pod rukami Christoffera Relandera prerobená na umelecké dielo.

Všetky dielka sú limitovaná edícia – na prednom okraji pohára sú podpísané a očíslované samotným umelcom, čo je zároveň znakom ich originality. Ak vás zaujíma ich cena a dostupnosť, stačí umelca kontaktovať vyplnením už napísaného formulára.

Nasledujúce projekty s názvami JARRED & DISPLACED I (2016) a JARRED & DISPLACED II (2017), ktoré v preklade znamenajú Zachytiť a vystaviť, zhmotňujú jeho detský sen. Relander sa už v detstve pohrával s myšlienkou, ako sa stať úspešným zberateľom, ktorý dokáže i tie najmenšie kúsky neustále sa meniacej prírody navždy uchovať. Podarilo sa mu to výborne, čo poviete?

Zopár čierno-bielych ukážok z expozície JARRED & DISPLACED I z roku 2016

Zdroj: christofferrelander.com

Zdroj: christofferrelander.com

Zdroj: christofferrelander.com

Zdroj: christofferrelander.com

Zdroj: christofferrelander.com

Zdroj: christofferrelander.com

Zdroj: christofferrelander.com

 

NA DRUHEJ STRANE

Zopár farebných ukážok z expozície JARRED & DISPLACED II z roku 2017

Google+ Linkedin
Michaela Imrišková

Prezývajú ma Miška Imriška a som presne ten typ, ktorý každé ráno vstáva s nadšením, pretože ide robiť to, čo ho napĺňa a robí šťastnou. Milujem ten pocit, keď cítim, že to, čo robím, má zmysel. Hovorí sa, že nič z neba nepadne, ale ja som zrejme výnimka. Zaujímam sa o kultúru, umenie, módu, veľmi rada rozprávam, píšem (najmä blogy), čítam, kreativita je moja druhá stránka, milujem estetiku, mám zmysel pre detail a vyžívam sa v maličkostiach. V hlave si dokážem tvoriť pútavé príbehy bez zbytočného klišé, mám radosť z učenia sa nových vecí a nerobí mi problém vyjadriť svoj názor aj pred veľkým publikom. Ak práve nie som online, tak určite niečo pečiem, čítam, hrám sa so psíkom alebo tvorím vlastné módne koláže.