Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kedy sa skončí nový koronavírus COVID-19?

Čínsky epidemiológovia predpokladajú, že koronavírus sa bude rozširovať aj ďalšie mesiace. Koronavírus pochadzajúci z čínskeho mesta Wu-chan sa od decembra rozšíril viac ako v 200 krajinách.

Prepuknutie koronavírusu (WHO) Svetová zdravotnícka organizácia vyhlásila za pandémiu. Momentálne je vysoká miera úmrtnosti zaznamenaná u starších osôb. Najviac nakazených je v USA, Taliansku a Španielsku. Do dnešného dňa ochoreniu podľahlo takmer 60-tisíc ľudí. Čo je však pozitívne, vyliečilo sa až 200 tisíc ľudí.

U väčšiny populácie spôsobuje koronavírus mierne alebo stredne ťažké príznaky, ako sú horúčka a kašeľ. U niektorých, predovšetkým u starších osôb, ktoré majú aj iné zdravotné problémy, môže zapríčiniť závažnejšie ochorenie, ako je napríklad zápal pľúc.

Koniec koronavírusu

Viacerí experti súhlasia s doktorom Zhongom Nanshanom, ktorý predpokladá, že epidémia v najbližších mesiacoch vymizne, ak sa proti nej spoja krajiny z celého sveta. Zhong je epidemiológ, ktorý sa v roku 2003 podieľal na zastavení ochorenia SARS. Na základe údajov Univerzity Johna Hopkinska v americkom štáte Maryland hovorí, že otepľovanie môže pomôcť spomaliť šírenie vírusu. Koronavírusom sa nakazilo doposiaľ viac ako 1 milón ľudí na celom svete.

Postupne sa vytratí

Iní sa prikláňajú k názoru doktora Howarda Markela, ktorý uvádza, že koniec koronavírusu COVID-19 sa postupne vytratí, ak ľudia získajú imunitu.

Podľa Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb sa koronavírus šíri predovšetkým z človeka na človeka. Existujú správy, ktoré naznačajú, že COVID-19 sa môže šíriť cez povrchy alebo vzduchom.

Koronavírus by mal vo vzduchu prežiť niekoľko hodín, a  niekoľko dní na povrchoch. Avšak táto štúdia nebola ešte stále poriadne preskúmaná.

Karanténa a opatrenia

Medzi tým Centrá pre kontorlu a prevenciu chorôb naďalej odporúčajú dodržaivať preventívne opatrenia. Je v našich rukách pandémiu zmierniť tým, že zostaneme doma, obmedzíme fyzický kontakt a podujatia s hromadným charakterom. Vykonávajte častú dezinfekciu priestorov, predovšetkým dotykových plôch, ako sú: stoly, kľučky, vypínače, vodovodné batérie, toalety, mobilné telefóny a drezy. Taktiež čistite povrchy, na ktorých môže byť stolica, krv alebo iné telové tekutiny.

Liečba nového koronavírusu – COVID-19

Koronavírus COVID-19 je vírusové ochorenie a zaraďujeme ho medzi kvapôčkovú infekciu. Na koronavírus neúčinkujú žiadne antibiotiká.

Overená očkovacia látka zatiaľ neexistuje. Liečba je symptomatická. U ľudí infikovaných novým koronavírusom sa zahajuje podporná liečba, ktorá zmierňuje príznaky infekcie.

K podpornej liečbe sa využívajú bežne dostupné lieky. Liečba je individuálna a vychádza z konkrétnych potrieb pacienta.

Väčšina ľudí, ktorí sa nakazia, má mierny priebeh ochorenia a zotaví sa. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia. Príznaky nákazy ako sú napríklad horúčka alebo zápal môžu skomplikovať aj tehotenstvo.

Zdroj Washingtonpost Express The Hill
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií