fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kino Lumière: Na čo všetko sa môžeme tešiť v blízkej budúcnosti?

Máte tip? napíšte nám mailom

Filmotéka bratislavského Kina Lumière prináša divákom program s novými cyklami.

“Pripomenie dávne i menej vzdialené výročia udalostí i filmových tvorcov, na plátno sa vrátia aj viaceré cykly, ktorých dramaturgia sa sústreďuje na vzácne dobové dokumenty z filmového archívu Slovenského filmového ústavu (SFÚ),” informovala tlačová tajomníčka SFÚ Simona Nôtová.

Dva štvormesačné cykly

Ako ďalej spomenula, v septembri štartujú vo Filmotéke dva štvormesačné cykly. Slovenský filmový rok 1968 ponúkne dlhometrážne snímky, ktoré mali v slovenskej kinodistribúcii premiéru v roku 1968. Zámerom kurátorov je čo najvernejšie evokovať návštevu kina pred polstoročím. “Program bude kopírovať dobovú projekciu, čo znamená, že pred dlhometrážnymi filmami sa usilujeme premietať aj krátkometrážne filmy tak, ako to bolo v minulosti zvykom,”hovorí jeden z kurátorov Michal Michalovič. Dodáva, že na úvod každého programového bloku bude premietnutý aj dobový Týždeň vo filme podľa dátumu premiéry filmu. V septembri cyklus odštartujú filmy Tri dcéry (1967) Štefana Uhra, Drak sa vracia (1967) Eduarda Grečnera a Psychodráma (1964) Jozefa Zachara.

Do decembra potrvá aj cyklus 25 rokov slovenského filmu, venovaný 25. výročiu vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Predstaví 25 hraných filmov z roku 1993 až 2017 a výber z dokumentárnej tvorby. V septembri diváci uvidia filmy Anjel milosrdenstva (1993) Miloslava Luthera, Na krásnom modrom Dunaji (1994) Štefana Semjana, Záhrada (1995) Martina Šulíka, Jaškov sen (1996) Eduarda Grečnera, Tábor padlých žien (1997) Ladislava Halamu, Rivers of Babylon (1998) Vlada Balca a Všetci moji blízki (1999) Mateja Mináča. Filmy sa budú premietať chronologicky podľa roku vzniku.

Prečítajte si tiež:
Partia Slovákov natočila krátky Star Wars fan film. Ten sa teší úspechu nielen doma, ale i za hranicami

Jubilanti z radov hercov a filmárov

K výročiam filmových osobností sa Filmotéka vracia prostredníctvom ich filmov. V septembri si takto pripomenieme 70. narodeniny herečky Magdy Vášáryovej od jej debutu ako 15-ročnej vo filme Vladislava Pavloviča Senzi mama (1964) cez nezabudnuteľné úlohy v snímkach Marketa Lazarová (1967) Františka Vláčila či Postřižiny (1980) Jiřího Menzela až po film Tichá radosť (1985) Dušana Hanáka. Za posledný získala cenu na festivale v San Reme. Diváci si budú môcť pozrieť aj tvorbu ďalších jubilantov – kameramana Stanislava Doršica pri príležitosti jeho 75. narodenín a strihača a producenta Patrika Pašša, ktorý oslavuje 70 rokov.

Zdroj: http://www.teraz.sk/kultura/kultura-filmoteka-kina-lumiere-prinasa/346369-clanok.htmlhttp://www.kino-lumiere.sk/klient-863/kino-241/stranka-9072

Foto: https://ipravda.sk/res/2011/09/05/thumbs/64830-kino-lumiere-clanokW.jpg

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií