fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Slovensko je opäť napadnuté kliešťami! Viete, ktorý kraj je na tom najhoršie?

Máte tip? napíšte nám mailom

Najväčší počet nakazených kliešťovou encefalitídou hlásia v Banskobystrickom kraji. Môže to mať súvis s epidémiami.

Hovoriť o kliešťoch v tomto období je opäť veľmi aktuálne – jarná aktivita kliešťov, ktorá sa začala koncom marca, totiž v týchto týždňoch vrcholí. Aj keď odborníci predpokladali, že vplyvom tuhej zimy prežije menej populácií kliešťov, opak je pravdou. Pre život sú domovom hlavne trávnaté porasty, pri chôdzi či ležaní vo vysokej tráve dokáže kliešť využiť nestráženú chvíľu a prelezie na človeka, pričom sa usadí na ľudskom tele na miestach, kde je najjemnejšia koža. Keď také miesto nájde, zakliešti sa, pričom spôsobí drobné poranenie.

Zdroj: inforoznava.sk

Kliešť sa dá z tela odstrániť pomerne jednoduchým spôsobom, len treba k nemu pristupovať s chladnou hlavou a nerobiť trhavé pohyby,“ konštatuje vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici MUDr. Mária Avdičová.

Od roku 2016 je zaznamenaných najviac prípadov ochorení na Slovensku práve v Banskobystrickom kraji. Súvisí to pravdepodobne so zmenou klimatických podmienok, keďže kliešte nemajú radi horúco a sucho. Zvýšený počet ochorení môže súvisieť aj s epidémiami, ktoré sa v Banskobystrickom kraji pravidelne vyskytujú.

Prečítajte si tiež:
6 cvikov z jogy na uvoľnenie vašich napätých svalov

Dá sa proti tomu brániť!

Kliešťová encefalitída je jediné ochorenie vyvolané kliešťami, ktorému sa dá očkovaním predísť. Aj napriek tomu tento fakt Slováci ignorujú. V susednom Rakúsku, kde sa nakazené kliešte endemicky vyskytujú, je zaočkovaných až 80 – 90 percent populácie, v susednej Českej republike je to okolo 20 – 30 percent, u nás je to niečo pod 1 percento. Niektoré poisťovne na Slovensku poskytujú čiastočnú úhradu očkovacej látky,“  tvrdí MUDr. Jana Kerlik z Odboru epidemiológie banskobystrického RÚVZ.

Zdroj: vzbb.sk

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií