fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Klimatickú zmenu vyvolali už starí Mayovia: Spôsobili sucho, ktoré ich vyhladilo

Máte tip? napíšte nám mailom

Texaskí vedci prišli s novými zisteniami ohľadne starej americkej civilizácie. Mayovia si už pred 1800 rokmi zlikvidovali životné prostredie natoľko, že sa sami postarali o svoj zánik. 

Životné prostredie sa ničilo už pred 1000 rokmi

Doposiaľ sa predpokladalo, že starodávne civilizácie mali minimálny dopad na životné prostredie. Nepoznali totiž moderné technológie ani iné výdobytky súčasnosti.  Vedci z Texasu  však tvrdia opak. Podľa ich najnovších zistení totiž už starí Mayovia v období 1800 – 1000 rokov dozadu využívali také poľnohospodárske techniky, ktoré výrazne prispeli ku klimatickej zmene a následnému suchu, čo ich v konečnom dôsledku zničilo.

Mayovia

Zdroj: unsplash.com

Mayskí poľnohospodári vypaľovali lesy

Ako dokazujú najnovšie vedecké výskumy, v oblasti Belize sa vtedajší poľnohospodári k prírode s úctou a patričným rešpektom vonkoncom nesprávali. V mokradiach kopali kanály, z ktorých sa následne do ovzdušia uvoľňovali veľké množstvá metánu a aby mali k dispozícii väčší priestor na pestovanie, bezhlavo vypaľovali lesy. Situácia sa zhoršila vtedy, keď sa zmeny podnebia začali prejavovať suchom. Vtedy sa starí Indiáni pokúsili zavlažovať svoje polia ešte dôslednejšie – kopali viac kanálov, ktoré im z mokradí prinášali vlahu, no o to viac metánu sa uvoľnilo.

Mayovia

Zdroj: pixabay.com

Ako vedci k tomuto zisteniu dospeli?

Odborníci z University of Texas si vytvorili letecké scany danej oblasti. Na základe týchto záberov sa potvrdilo, že pôvodná poľnohospodárska pôda, v rámci ktorej starí Mayovia pestovali, bola v porovnaní s dnešným stavom mokrade známej ako Birds of Paradise päťkrát väčšia. Okrem toho sa tu našli aj spomínané kanály vykopané v mokradiach.

Nebola to priemyselná revolúcia, ktorá odštartovala proces zmeny klímy

Ako uzatvára vedúci autor štúdie, Dr. Tim Beach, napriek tomu, že z globálneho hľadiska nešlo o tak markantné zásahy do životného prostredia, aj táto “malá” zmena mohla a pravdepodobne aj spôsobila klimatické zmeny už v minulosti. Nebola to teda priemyselná revolúcia, ktorá naštartovala proces otepľovania planéty. Ako sa zdá, o klimatické zmeny sa zaslúžili už Mayovia pred 1800 rokmi a všetko, čo nasledovalo potom už situáciu len zhoršilo.

Zdroj: dailymail.co.uk

Prečítajte si tiež:
Skyslide v Los Angeles pozýva na bláznivú jazdu. Dali by ste sa na to nahovoriť?

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií