fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Najprv tetovanie, teraz kniha proti celibátu. Mladý kňaz zo Slovenska otvára témy, o ktorých ostatní mlčia

Máte tip? napíšte nám mailom

Kňaz Michal Lajcha hovorí o témach, o ktorých ostatní duchovní hovoriť nechcú.

34-ročný duchovný otec Michal Lajcha len pred pár dňami rozvíril debaty po tom, ako na svojom facebookovom profile zdieľal fotografiu svojho tetovania. Teraz je okolo neho opäť rušno a dôvodom je jeho nová kniha. V nej sa venuje téme celibátu, ktorý by podľa jeho názoru nemal byť povinný.

Mladý kňaz, ktorého vysvätili pred deviatimi rokmi, pritom sľúbil celibát ešte rok pred svojou vysviackou. Teraz sa však na túto problematiku pozerá inak. Z dejín cirkvi totiž plynie, že kňazom sa mohol v minulosti stať manžel a teda manželstvo a kňazstvo bolo kompatibilné. Správca farnosti v obci Kľak chce bojovať za zasväcovanie ženatých mužov cirkvi, pričom cituje aj Bibliu, v ktorej sa uvádza “biskup nech je muž jednej ženy.” Podľa Michala bude mať celibát zmysel vždy ako svedectvo askézy a zrieknutia, no kňazi by podľa jeho názoru mali mať možnosť výberu tak, ako to majú gréckokatolícki duchovní.

Myšlienky o dobrovoľnom celibáte predstavil včera, v nedeľu 9. septembra, pri udalosti odhalenia pamätnej tabule inému kňazovi, Rudolfovi Kluchovi, ktorý v obci pôsobil v minulosti. Ten počas vojny pomohol zachrániť mnohé ľudské životy, no mal zároveň i ženu a tri deti. Veriaci z okolitých obcí však vyslovili nespokojnosť a sú toho názoru, že odhalenie tabule zneužil na propagáciu novej knihy.

Prečítajte si tiež:
Konečne si zbalila chalana, po ktorom túžia všetky ženy okolo? Na toto si pri ňom daj pozor!

Lajcha tvrdí, že podobné názory na celibát majú i iní kňazi, no tí sa o tom boja hovoriť nahlas. Mladý duchovný teraz za svoje myšlienky očakáva zákaz činnosti v cirkvi. Konferencia biskupov Slovenska však zatiaľ o knihe počula iba z médií, o kňazovom osude rozhodnú až potom, ako si ju podrobne naštudujú.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií