fbpx
Najprv tetovanie, teraz kniha proti celibátu. Mladý kňaz zo Slovenska otvára témy, o ktorých ostatní mlčia

Najprv tetovanie, teraz kniha proti celibátu. Mladý kňaz zo Slovenska otvára témy, o ktorých ostatní mlčia

Kňaz Michal Lajcha hovorí o témach, o ktorých ostatní duchovní hovoriť nechcú.

34-ročný duchovný otec Michal Lajcha len pred pár dňami rozvíril debaty po tom, ako na svojom facebookovom profile zdieľal fotografiu svojho tetovania. Teraz je okolo neho opäť rušno a dôvodom je jeho nová kniha. V nej sa venuje téme celibátu, ktorý by podľa jeho názoru nemal byť povinný.

Mladý kňaz, ktorého vysvätili pred deviatimi rokmi, pritom sľúbil celibát ešte rok pred svojou vysviackou. Teraz sa však na túto problematiku pozerá inak. Z dejín cirkvi totiž plynie, že kňazom sa mohol v minulosti stať manžel a teda manželstvo a kňazstvo bolo kompatibilné. Správca farnosti v obci Kľak chce bojovať za zasväcovanie ženatých mužov cirkvi, pričom cituje aj Bibliu, v ktorej sa uvádza “biskup nech je muž jednej ženy.” Podľa Michala bude mať celibát zmysel vždy ako svedectvo askézy a zrieknutia, no kňazi by podľa jeho názoru mali mať možnosť výberu tak, ako to majú gréckokatolícki duchovní.

Myšlienky o dobrovoľnom celibáte predstavil včera, v nedeľu 9. septembra, pri udalosti odhalenia pamätnej tabule inému kňazovi, Rudolfovi Kluchovi, ktorý v obci pôsobil v minulosti. Ten počas vojny pomohol zachrániť mnohé ľudské životy, no mal zároveň i ženu a tri deti. Veriaci z okolitých obcí však vyslovili nespokojnosť a sú toho názoru, že odhalenie tabule zneužil na propagáciu novej knihy.

Lajcha tvrdí, že podobné názory na celibát majú i iní kňazi, no tí sa o tom boja hovoriť nahlas. Mladý duchovný teraz za svoje myšlienky očakáva zákaz činnosti v cirkvi. Konferencia biskupov Slovenska však zatiaľ o knihe počula iba z médií, o kňazovom osude rozhodnú až potom, ako si ju podrobne naštudujú.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Len som ukázal nôž a dúfal, že niekto zavolá políciu. Stúpa kriminalita seniorov pre nízky dôchodok?
Google+ Linkedin

Volám sa Ivana a aj napriek tomu, že ma môžete stretnúť (takmer) vždy v čiernej, milujem farby. Tie sú v mojom vnútornom svete a nebojím sa ich premietnuť ani do mojich vlasov. Preto sa občas cítim ako chameleón. Okrem farieb ma baví tvorba poézie, či prózy, ale rozhodne aj článkov. Vďaka ním totiž môžem rozširovať obzory nielen sebe, ale aj čitateľom, čo je podľa môjho názoru skvelé.