fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kňaz, spevák, bojovník a maliar v jednom? Presne tak! Volá sa Martin, žije v Prešove a reprezentuje Slovensko po celom svete

Máte tip? napíšte nám mailom

Nedávno predstavil rímskokatolícky kňaz, spevák, thajský bojovník a maliar Martin Šafárik (1983) v Rákociho paláci v Prešove svoje diela s názvom Moja domovina. 

Výstava pochádza z cyklu Okolo Slovenska, ktorú uviedol v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva.

Tento multitalentovaný kňaz reprezentoval našu vlasť už niekoľkokrát po celom svete, krásy našej domoviny ukázal dokonca aj v Spojených štátoch či Kanade. Šafárikovým hlavným cieľom je vykresliť duchovný odkaz, ktorý sa v národe traduje z generácie na generáciu.

Tmavé farby a éterickosť

“V samotnej liturgii zvolávame: ‘Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!’ Éterickosť obrazov a možno miestami naozaj až veľmi abstraktné poňatie témy dáva, myslím, že každému divákovi väčší priestor na to, aby sám uvažoval nad svojou vlastnou národnou a náboženskou identitou,” povedal Šafárik.

Už na prvý pohľad je jasné, že Martin sa orientuje najmä na tmavšie farby a odtiene. “My kňazi všeobecne tú čiernu máme v opise práce, takže asi som na ňu každodenne zvyknutý. Pre mňa je sivá, ktorá sa najčastejšie nachádza na obrazoch, a monochrómnosť farebnosťou duchovna. Chcel som potlačiť farebnosť, aby vystúpila myšlienka,” vysvetlil autor diel.

Prečítajte si tiež:
Odpoveď na jedinú otázku dokáže o vás prezradiť viac, než si myslíte. Ktorá zo žien je matkou dieťaťa na obrázku?

“Základným východiskovým bodom pre túto výstavu boli slová Svätého Otca Jána Pavla II., ktoré povedal na návšteve Ad limina v 1996. roku našim biskupom a cez nich aj všetkým nám Slovákom, že Slovensko má nezastupiteľnú úlohu v Európe. Nie ekonomickú, lebo na to sú tu iné veľmoci, ale skôr duchovnú,” skonštatoval Šafárik.

Reprezentovať nás bude aj za “veľkou mlákou”

“Toto je pilotná výstava k tejto téme. Vytvoril som ďalšiu kolekciu, ktorá je už pripravená a zabalená. Sú to menšie formáty, ktoré pôjdu do Ameriky a Kanady, aby som aj našim slovenským veriacim mohol v týchto vzdialených končinách sprítomniť niečo zo Slovenska a preniesť tento môj odkaz,” vysvetlil Šafárik s tým, že jeden z 19 obrazov sa podľa neho vymyká spomedzi ostatných.

“Je to tvár Pána Ježiša. Tým vlastne chcem manifestovať, že všetko, čo robím, sa snažím robiť pre neho, na jeho česť a slávu Božiu. Zároveň chcem, aby bolo všetkým jasné, že v prvom rade som kňaz a až potom som maliar alebo spevák a športovec,” dodal Šafárik.

Prečítajte si tiež:
Letisko v Bratislave hlási rekordný počet cestujúcich. Pomohli nové linky

Multitalent s charizmou

A ako pôsobí Martin Šafárik na ľudí? “Martina som spoznal pri práci s detičkami z detských domovov ako speváka. Je úžasný operný spevák. Povedal som si, že kde on spieva, tak tam už ja spievať nemôžem. Potom sa až pochválil, že vlastne aj maľuje. Keď mi ukázal niektoré svoje obrazy, tak som bol užasnutý, že tie obrazy majú v sebe niečo zvláštne, čo vo vás vzbudzuje aj hrdosť. Na druhej strane, je z nich cítiť, že Martin je kňaz,” povedal herec Juraj Bača, ktorý bol na vernisáži ako hudobný hosť.

Zaujala vás táto výstava a radi by ste si ju pozreli? Nech sa páči – v Prešove si ju môžete pozrieť až do 23. septembra.

 

Zdroj / Foto: https://presov.korzar.sme.sk/c/20906329/knaz-spevak-a-thajsky-bojovnik-vystavuje-svoje-diela-v-presove.html

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií