fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Akú knihu kúpiť pod stromček? Poradíme vám, čo sa hodí mame a ocovi, deťom i prarodičom

Máte tip? napíšte nám mailom

Vianoce sa nezadržiteľne blížia a spolu s nimi klasická dilema, ktorú knihu vybrať v kníhkupectve pre vašich drahých blízkych. 

V posledných rokoch sa začalo pozvoľna upúšťať od materiálnych darčekov a pod stromčekom si v dnešnej dobe môžete nájsť aj poukážky na všemožné zážitkové dni či dovolenkové destinácie. Súhlasíme, takýto darček si vyžaduje fantáziu a je skvelý pre dobrodružné povahy. Ale prečo sa nevrátiť k osvedčenej klasike – knihe?

Voňavou, novou knihou ešte nikto nikdy nič nepokazil a i tento rok nám kníhkupectvá ponúkajú bohatú nádielku. Niečo pre mamu? Brata? Starého otca? Poradíme vám so všetkým.

Čo by si prečítal otec?

Ruku na srdce, iný darček pre mužské jedince než kozmetický balíček a pár ponožiek je veľakrát nad naše sily. Možno by sme im ale spravili radosť dobrou krimi knihou z pier slovenských umelcov. Jednou takou je Priepasť od Jozefa Kariku, kde sa autor opäť hrá s čitateľovými zmyslami za pomoci strachu a napätia. Na prvej priečke martinusáckeho rebríčka stojí Venuša zo zátoky od Dominika Dána, ktorá sa zaradila do slovenských top krimi kníh a určite ňou nič nepokazíte.

Niečo pre mamu

Autorka Maja Lunde prichádza s knižnou novinkou Príbeh včiel, ktorá sa už stihla zaradiť medzi bestsellery. Kladie si nevšednú otázku – je naozaj osud ľudí nezvratne spojený s osudom včiel? Ak maminy holdujú akčnejším žánrom, odporúčali by sme knihu Vlak sirôt, ktorá čitateľovi odostiera podmanivý príbeh o priateľstve dvoch výnimočných žien na pozadí druhej svetovej vojny. Pekný vianočný príbeh pre romantické duše rozpráva kniha Jedného dňa v decembri.

Tínedžerov by mohlo zaujať…

Kníh pre mladšie ročníky je ako maku. Okrem známych sci-fi trilógií prichádzajú na knižný trh zaujímavé novinky, napríklad detektívka Všade samé korytnačky, v ktorej dve kamarátky riešia záhadný prípad zmiznutia miliardára. Za spomenutie stojí ľúbostná kniha Daj mi tvoje meno, ako aj príbeh čarodejníka v knihe Meno vetra, a to najmä pre milovníkov hrubých zväzkov.

Detská literatúra

Čo by potešilo deti do 12 rokov? Pozitívne recenzie má rozprávka Stratený kráľ či Vianočné mystérium. No a pre najmenších odporúčame napríklad publikáciu Blcha Teo, ktorá (prekvapivo) rozpráva zážitky blchy menom Teo, alebo novú Knižku o pocitoch, pomocou ktorej by deti mali pochopiť, pomenovať a lepšie zvládať svoje emócie.

Starí rodičia sa potešia

Tí moji určite. Pre babku by som preto zadovážila klasiku vo forme Slepačej polievky pre dušu, ktorá sa môže pýšiť vyše 20-ročnou tradíciou. Starých otcov môže, naopak, upútať Džentlmen v Moskve, ktorého dej sa odohráva na začiatku 20. storočia a mapuje jedno z najbúrlivejších období ruských dejín.

Kníh, ktoré by sme mohli spomenúť, je neúrekom. Pri výbere sa treba riadiť najmä žánrovou preferenciou a oplatí sa pozrieť recenzie. Dúfame, že sme vás aspoň trochu inšpirovali a nezabudnite, že sviatky sa nesú najmä v znamení pokoja a rodinného ducha, preto to so zháňaním darčekov toľko nepreháňajte :-).

Zdroj: martinus.sk

Prečítajte si tiež:
Takto ste šteniatko ešte určite nevideli kýchnuť!
Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií