Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Dovolenkové čítanie: 5 románov, ktoré budú skvelým spoločníkom na pláži

Knihy sú srdcovkou mnohých. Radi čítate ľahké romány alebo príbehy s divokou zápletkou? Čo nesmie chýbať vo vašej plážovej taške tento rok?

1. Sklenená izba

 • Autor knihy: Simon Mawer
 • Počet strán: 406
 • Hodnotenie: 4,5 hviezdičiek z 5

Viktor Landauer, bohatý český priemyselník židovského pôvodu, a jeho manželka Liesel sa počas medových týždňov zoznámia s rakúskym architektom Reinerom von Abtom. Jeho modernistický prístup k architektúre ich nadchne natoľko, že si ho najmú, aby im navrhol ich nový dom. Von Abt pre nich vytvorí neprehliadnuteľnú vilu s veľkými oknami, unikátnou ónyxovou stenou, bielymi stropmi aj podlahami.

Landauerovci v ňom vedú pestrý život, bohatý na intímne a šteklivé chvíle, ale aj búrlivé večierky, na ktorých sa zúčastňujú významné osobnosti prvej republiky. Všetko iba dovtedy, kým ich bezprostredná hrozba nacistickej okupácie neprinúti opustiť mesto aj krajinu. Tento fiktívny príbeh bol v roku 2009 nominovaný na prestížnu Bookerovu cenu a podľa knihy sa nakrútil aj film.

knihy
Zdroj: martinus.sk

2. Nabijak

 • Autor knihy: Alice Clayton
 • Počet strán: 336
 • Hodnotenie: 4,8 hviezdičiek z 5

Nech znie názov knihy akokoľvek gýčovo, Alice Claytonová ponúka horúci a vtipný príbeh plný zábavných aj erotických situácií. Všetko sa začína, keď sa hlavná postava Caroline nasťahuje do svojho nového prenajatého bytu v San Franciscu. Steny sú tenké ako papier a Caroline sa nestačí diviť nad tým, akú má jej sused dobrú výdrž. Postupne zisťuje, že k susedovi pravidelne prichádzajú tri ženy, jeho priateľky.

Keďže sa Caroline momentálne s nikým nestretáva, jej vlastné fantázie ju budia viac než hluk od suseda. V momente, keď sa hluk vystupňuje tak, že sexuálne frustrovaná Caroline takmer spadne z postele, stretne sa zoči-voči v ružovom negližé so susedom Simonom Parkerom. Napätie medzi nimi by sa dalo krájať, výsledkom čoho sú zmiešané pocity. Caroline si uvedomuje, že možno objavila novú definíciu susedských vzťahov.

knihy
Zdroj: martinus.sk

3. Spočítaj hviezdy

 • Autor knihy: Lois Lowry
 • Počet strán: 136
 • Hodnotenie: 3 hviezdičky z 5

Príbeh sa odohráva v Dánsku v čase druhej svetovej vojny. Dve nerozlučné priateľky Annemarie a Ellen si vojnu plne neuvedomujú. Znamená pre ne len toľko, že v obchodoch sú vypredané ich obľúbené sladkosti a nikto nevie, kedy budú v ponuke. Hrôzy vojny ich zasiahnu až vtedy, keď nemeckí vojaci v Kodani začnú prehľadávať príbytky židovských obyvateľov a sústreďovať ich do transportov. Čitateľ očami mladého dievčaťa sleduje priebeh dánskeho odboja.

Ten je vyrozprávaný s hrdosťou a nádejou, pretože celý národ sa zomkol, aby zachránil židovské obyvateľstvo. Dáni potajomky prepašovali takmer sedemtisíc ľudí cez more do slobodného Švédska. Kniha získala hneď niekoľko ocenení vrátane Newbery Medal, School Library Journal Best Book of The Year, American Library Association Notable Book a National Jewish Book Award.

knihy
Zdroj: martinus.sk

4. Požierači neba

 • Autor knihy: Paolo Giordano
 • Počet strán: 400
 • Hodnotenie: 4,5 hviezdičiek z 5

Pre Teresu, hlavnú postavu, sú letá na juho-talianskom vidieku pri mestečku Speziale časom nesmiernej nudy. Jedného dňa jej však do života vtrhnú traja chlapci. Sú to bratia, no nie pokrvní, takmer ešte deti, plní nespútaných a čistých túžob presne tak, ako aj ona. Uprostred víru udalostí, ktoré Terese navždy zmenia život, stojí Bern, ktorý ostatných priťahuje ako magnet a posúva ich za hranicu dovoleného.

Bern pozná len absolútne vášne, ktorými sú Boh, sex, príroda a dieťa. Príbeh, ktorý sa odohráva v horúcom talianskom lete a vracia nás do čias, keď boli lásky životné a osudové.

čítanie
Zdroj: martinus.sk

5. Motýľ a husle

 • Autor knihy: Kristy Cambron
 • Počet strán: 402
 • Hodnotenie: 4,5 hviezdičiek z 5

Obchodníčku s umením Seru Jamesovú premkne túžba a záujem o záhadný portrét, ktorý videla v detstve. Bol to obraz mladej huslistky s prenikavo modrými očami. Počas pátrania po ňom sa spoznáva s Williamom Hanoverom, vnukom bohatého kalifornského magnáta. Práve ten môže byť kľúčom k nájdeniu strateného diela. Sera a William spoločne odkrývajú príbeh maľby, teda dramatické osudy rakúskej huslistky Adele von Bronovej.

Dej sa prelína s príbehom obľúbenkyne rakúskej aristokracie, Adele. Tá je dcéra vysokopostaveného predstaviteľa Tretej ríše. Keď však huslistka začne s pašovaním Židov z Viedne, riskuje všetko. Jej život oplývajúci bohatstvom a privilégiami sa v zlomku sekundy mení na realitu, kde vládne hlad a ostnatý drôt. Sera postupne odhaľuje históriu obrazu a zároveň nachádza krásu v pochmúrnom osvienčimskom tábore a v hlbokých zákutiach svojho utrápeného srdca.

čítanie
Zdroj: martinus.sk

Prečítajte si tiež, ktoré knihy odporúča event manager Martinusu.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií