Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Knihy pre každého: Tieto si v marci zamilujete

Nebude žiadnou novinkou, že mladí ľudia v súčasnosti trávia viac času pri elektronike než pri dobrej knihe. A keďže je marec známy aj ako mesiac kníh, pripravili sme si pre vás 5 titulov, ktoré by ste si mali určite prečítať.

Kedysi sme všetci mali doma „rovnaké“ rozprávkové knihy, romány či detektívky. Dnes je ponuka literatúry nesmierne široká. Prinášame vám knihy, ktoré si marci zamilujete.

J.K. Rowlingová – Harry Potter

Ako inak začať tento článok, ak nie bestsellerom a jedným z najznámejších príbehov čarodejníckeho sveta. Mladý chlapec Harry vyrastá u svojej tety na Privátnej ceste 4. Harryho rodičia zomreli po tom, ako na nich zaútočil temný čarodejník Lord Voldemort. To však Harry nevie, keďže teta Petúnia a strýko Vernon mu povedali, že jeho rodičia zomreli pri autonehode. Hlavná postava preto vyrastala v domnienke, že sa od svojich rovesníkov nijako neodlišuje. Teda až do svojich jedenástych narodenín, keď mu rokfortský lesník, Rubeus Hagrid, priniesol list z čarodejníckej školy.

Zrazu sa život chlapca úplne zmení. Spolu so svojimi kamarátmi zažívajú dobrodružstvá a bojujú proti temnote. Aj napriek tomu, že je tento titul zaraďovaný najmä ku knihám pre mládež, opak je pravdou. Napínavý príbeh svojím dejom stiahne nielen deti, ale aj dospelého čitateľa. Ak si teda knihu ešte nečítal, rýchlo túto chybu naprav!

Ernest Cline – Ready player one

Dej celého príbehu sa odohráva v roku 2044, kde všetci žijú vo virtuálnej realite – OASIS. V nej pracujú, študujú, zabávajú sa a robia všetky aktivity, ktoré by robili aj v realite. Celý tento virtuálny svet vymyslel James Halliday, ktorý neskôr zomiera a keďže nemá potomkov, čo by mohli zdediť po ňom jeho rozprávkový majetok a OASIS, rozhodne sa do hry ukryť ,,Zlaté vajce.“ No nájsť ho nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Ľudia najskôr musia vyriešiť hádanky a splniť rôzne úlohy. Toto sa však roky nikomu nedarilo, až kým hlavná postava Wade Watts neobjaví kľúč k prvej hádanke. Celé to odštartuje súboj medzi nezávislými lovcami a takzvanými šestkármi – teda ľuďmi, čo pracujú pre IOI. Spoločnosť, ktorá chce spraviť z OASIS-u komerčnú platenú hru, a tak na nej zarobiť miliardy.

Preteky o to, kto nakoniec nájde zlaté vajce a získa tak kontrolu nad celým OASIS-om, závisí od ľudí a schopnosti spojiť sa proti IOI. Tento sci-fi román prilákal čitateľov z celého sveta a zdobia ho pozitívne recenzie.

Peter Popluhár – Kde všade som (ne)zomrel

Autorom knihy je pomerne nezvyčajný spisovateľ. Je to práve kvôli tomu, že s jeho menom sa spája najmä nálepka youtubera či tvorcu. On sám totiž tvrdí, že pri dospelých nerád používa slovo youtuber. Nakoľko je Peter veľký cestovateľ, počas jeho dobrodružstiev sa dostal do veľa zábavných i nepríjemných situácií. Kniha je sériou autobiografických a tragikomických poviedok z ciest po Afrike, Ázii a Amerike. V tejto knihe nájdete neuveriteľné príbehy, ktoré často hraničia až s absurdnosťou. Malária v Togu, zdrogovanie neznámym človekom v Ománe, viaceré otravy jedlom či moment, keď sa stal svedkom možnej vraždy.

Presne takýmto peklom si musel autor knihy Peter Popluhár prejsť, aby teraz napísal zábavnú, zaujímavú a hlavne pravdivú knihu. Teda až na jeden príbeh, ktorý, ako sám tvrdí, je vymyslený. Ktorý? Nad tým môžete uvažovať potom, čo si knihu prečítate.

pppeter kniha
zdroj: youtube.com

Michelle Obamová – Môj príbeh

Aby sme oslovili aj dievčenské publikom, máme tu knihu aj pre vás. Spomínaný príbeh je známy po celom svete a prekladu sa dočkal hneď do niekoľkých jazykov. Napísala ho totiž samotná žena prvého afroamerického prezidenta Spojených štátov, Baracka Obamu. V knihe sa dočítate napríklad o tom, čo sa deje za dverami Bieleho domu, aké bolo ťažké nájsť si prácu ako černošská žena, či to, že byť prvou dámou nie je až také jednoduché, ako sa zdá. Autorka sa teda na jednotlivých stranách venuje aj problematike s rasizmom. Michelle v knihe opisuje aj boj za práva žien či príbehy jej činov, ktorými zmenila životy veľkému množstvu rodín.

Bývalá prvá dáma sa stala silnou postavou 21. storočia a svojím dielom motivovala a stále aj motivuje milióny žien po celom svete. Svojimi slovami dodala odvahu a sebavedomie nejednej čitateľke.

Kniha Michelle Obama
Kniha Michelle Obama

R. J. Palaciová – Obyčajná tvár

Keď sa August Pullman (pre kamarátov Auggie) narodil, lekári mu nedávali šance ani do druhého dňa. Ako dieťa zažil väčšie množstvo operácií, než zažijú niektorí ľudia počas celého života. Pre jeho vrodenú chorobu má zdeformovanú tvár, dôsledkom čoho sú komplikácie, ktoré by deti v jeho veku nemali zažívať. Dlhšiu dobu sa Auggie musel učiť doma s matkou, no neskôr nadišiel čas nastúpiť do školy. Do reálnej školy, s reálnymi deťmi a reálnymi učiteľmi. Malý Auggie má obavy z jej návštevy, najmä kvôli svojej zdeformovanej tvári. Dej je opisovaný z pohľadu jeho rodičov, sestry ale aj kamarátov. Možno povedať, že vyskladali krásny a emotívny príbeh malého chlapca, ktorý si hľadá na škole pravých priateľov, učí sa stotožniť so samým sebou a ukazuje, že človek sa nemá súdiť podľa tváre.

Aj vďaka spomínaným pasážam obsah chytí za srdce nejedného čitateľa. Po prečítaní tejto knihy si určite veľké množstvo študentov uvedomilo, že fakt – na ďalší deň ma čaká dôležitý test – nie je tým najväčším problémom.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií