Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Knižnica v hre Minecraft bojuje proti cenzúre

Táto virtuálna knižnica vznikla v obľúbenej online hre Minecraft. Jej autori chcú bojovať proti cenzúre v štátoch, v ktorých sloboda slova nie je samozrejmosťou.

Táto netradičná knižnica otvorila svoje virtuálne vráta 12. marca. Tento deň je symbolický, je to totiž medzinárodný Deň boja proti kybercenzúre. 24 autorov projektu navrhlo knižnicu, v ktorej sa budú dať uchovávať knihy a články novinárov, ktorí boli v ich domovských krajinách prenasledovaní, stíhaní, či dokonca usmrtení. Do knižnice budú mať prístup všetci hráči online hry Minecraft. Diela prenasledovaných novinárov si tak bude môcť prečítať každý, aj napriek zákazu autoritatívnych štátov. Články sa momentálne týkajú 5 štátov- Egypta, Mexika, Ruska, Saudskej Arábie a Vietmamu.

„Knižnica je naplnená knihami, ktoré obsahujú články, ktoré boli cenzurované v krajinách, kde vznikli. Tieto články budu opäť prístupné, ukryté pred vládnym dozorom v počítačovej hre Minecraft. Knihy si môže prečítať každý, kto je na serveri, ale ich obsah sa nedá meniť. Knižnica stále rastie, pribúdajú stále nové knižky ktoré pomáhajú bojovať s cenzúrou.“

Unikátny projekt

Na vzniku knižnice úzko spolupracovali organizácia Reportéri bez hraníc a spoločnosť Blockworks. Knižnicu stavali viac než 3 mesiace a vytvorili ju z viac než 12,5 milióna kociek. Pracovalo na nej 24 ľudí z 16 krajín sveta. Výsledná stavba je 300 metrov široká a to z nej robí druhú najväčšiu knižnicu na svete. (ak by sme do tohto rebríčka zahŕňali aj virtuálne stavby)

Prečo práve Minecraft?

Reportéri bez hraníc priznávajú, že online hru Minecraft si vybrali kvôli jej obrovskej obľúbenosti u mladšej generácie. Hru hráva každý mesiac viac než 145 miliónov ľudí a to aj napriek tomu, že Minecraf už má viac než 10 rokov. V mnohých krajinách, v ktorých vlády zaviedli prísnu cenzúru, je práve táto hra povolená a má k nej prístup množstvo ľudí.

„Minecraft je hra s otvoreným svetom, v ktorom môžu hráči objavovať svet, ktorý je schválne rozpixelovaný. Môžu tu objavovať a používať rôzne suroviny, vyrábať nástroje, stavať objekty a kooperovať s ostatnými hráčmi. Hra je často opisovaná ako „digitálne lego“ a môže byť tiež využívaná na vzdelávanie. Jednou zo súčastí hry je získavanie a vytváranie objektov, napríklad aj kníh. Knihy v Minecrafte majú 100 strán a môžete ich písať bez obmedzenia. Ostatní hráči si ich môžu prečítať, ale nemôžu zmeniť ich obsah,“ vysvetľuje fungovanie hry jeden z autorov projektu.

Knižnica tak bojuje za základné ľudské právo, za právo slobodného prejavu. To v mnohých štátov sveta nie je vôbec samozrejmosťou. V knižnici v Minecrafte nájdete momentálne články týchto novinárov: Jamal Khashoggi (Saudská Arábia), Julia Berezovskaia (Rusko), Nguyen Van Dai (Vietnam), Javier Valdez (Mexiko) a Mada Masr (Egypt). Podľa neziskovej organizácie Committee to Protect Journalists bolo minulý rok kvôli svojej práci uväznených po celom svete minimálne 250 novinárov.

Zdroj Bored Panda Uncensored Library CNN
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií