fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koaly chcú evakuovať na Nový Zéland. Novozélandská vláda nesúhlasí

Máte tip? napíšte nám mailom

V Austrálii vznikla petícia, ktorej signatári žiadajú prevoz koál na Nový Zéland. Aj napriek tomu, že ju podpísalo už viac ako 7 500 ľudí, Nový Zéland nesúhlasí.  

Obrovské požiare, ktoré trápia Austráliu už od augusta ničia okrem ľudských obydlí a životov aj biotop. Na internete kolujú hrôzostrašné fotografie zhorených či ustráchaných zvierat, ale aj videá, ako zvieratá zúfalo bojujú o každú kvapku vody. Nedostatok vody zapríčinil hromadné presúvanie tiav, ktoré kvôli vode ničia infraštruktúru a ohrozujú vodičov. Práve kvôli tomu sa domorodci rozhodli, že zastrelia desaťtisíc tiav.

Petícia za presídlenie koál

Združenie Koala Transfer Society vymyslelo návrh, ako by sa mohli zachrániť koaly v austrálskych lesoch, ktoré sužujú požiare. Koaly by podla nich mohli nájsť útočisko na Novom Zélande, kde je vysadených približne 30-tisíc hektárov eukalyptov. 

Počas požiarov v Austrálii uhynula asi miliarda zvierat. Profesor Univerzity v Sydney Chris Dickman vo svojom vyhlásení deklaroval, že do tejto štatistiky nezahrnul hmyz či bezstavovce. Požiare si už vyžiadali 27 obetí, no existujú aj obavy o prežitie zvierat, ktoré sú ešte stále na žive.  

Prečítajte si tiež:
Bill Gates sa rozhodol pre Android! Ktorý model používa?

https://www.instagram.com/p/B7Fpg-TB5jW/

Nový Zéland odmietol návrh

Petíciu o presídlení koál už podpísalo viac ako 7 500 ľudí. Návrh a iniciatívu združenia Koala Transfer Society však novozélandská vláda odmietla. Dôvod je ten, že podľa vlády by mali koaly ostať vo svojom prirodzenom prostredí. Informáciu povedal hovorca novozélandskej premiérky Jacindy Ardernovej vo vysielaní verejnoprávneho rozhlasu. Vysvetlil aj to, že cieľom vlády vo Wellingtone je pomôcť Austrálii získať kontrolu nad požiarmi. 

View this post on Instagram

In the news: Following mounting pressure from conservation groups, the Federal Government has pledged $50 million towards the rescue and rehabilitation of wildlife suffering in Australia’s ongoing bushfires. The animal death toll is now estimated to have reached over one billion. Environmental groups have welcomed the announcement, but have foreshadowed that much greater funding will be required. Labor has criticised the Morrison Government’s track record of cutting support to the environment department, while the Greens have described the funding package as inadequate to combat the current crisis. The funding will be drawn from the Government’s previously-announced $2 billion bushfire recovery fund, and will be divided between an emergency intervention fund and frontline environmental groups. Read more: https://www.theguardian.com/australia-news/2020/jan/13/government-to-commit-50m-for-wildlife-affected-by-bushfires-as-green-groups-call-for-action #australiabushfires #bushfire #animalwelfare #theAnimalLawInstitute #animallawyers #Australiananimallaw

A post shared by The Animal Law Institute (@theanimallawinstitute) on

Novozélandský zoológ Simon Eyre má rovnaký názor ako vedenie vlády.

Musíme Austrálii pomôcť a nejde len o koaly, ale aj o iné druhy ohrozené ohňom,” povedal Simon Eyre.

Svoje odmietavé stanovisko vysvetlil tým, že zavedenie ktoréhokoľvek živočíšneho druhu do nového biotopu môže predstavovať vážne riziko v podobe destabilizácie rovnováhy druhov, ktoré ho už obývajú.

Zvieratám sa snažia pomáhať aj záchranári, ktorí im z vrtuľníkov zhadzujú krmivo v podobe sladkých zemiakov a mrkvy. 

Zdroj: ta3.com

 

Máte tip? napíšte nám mailom
Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií