fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Prevratné zistenie: Ohrozený druh koál dostal vďaka výkalom novú šancu na prežitie

Máte tip? napíšte nám mailom

Ako zachrániť hladné koaly ohrozené miznutím ich prirodzeného prostredia a stromov eukalyptu? Austrálski vedci našli riešenie. Nechali ich prehltnúť výkaly.

Zdroj: Unsplash

Životný priestor koál sa z roka na rok zmenšuje a toto roztomilé zvieratko trápi hlad a rôzne choroby. Navyše mu črevné mikróby prítomné v jeho tráviacom trakte zabraňujú jesť tie odrody eukalyptu, ktoré naďalej rastú. Vedci sa preto rozhodli nájsť riešenie a začali tieto vačkovce kŕmiť výkalmi zabalenými v kapsuliach. Vďaka tomu nastala modifikácia črevnej mikroflóry koál tak, aby mohli konzumovať viacero rozdielnych odrôd eukalyptu.

Nevyhnutná záchrana

Informáciu spolu so štúdiou uverejnila v časopise Animal Microbiome Michaela Blyton zo School of Chemistry and Molecular Sciences na University of Queensland. Ako ďalej uvádza, na základe zníženej populácie koál v štáte Victoria, boli vedci nútení konať a nájsť riešenie na záchranu tohto ohrozeného druhu vačkovca.

Zdro: Unsplash

Smrť v dôsledku hladomoru

„V roku 2013 populácia koál v Austrálii dosiahla vysoké číslo, čo malo za následok väčšiu konzumáciu až úplne zjedenie všetkých stromov z ich obľúbených druhov,“ poznamenala Michaela Blyton, ktorá viedla tento experiment. A práve zvýšenie ich populácie a následná konzumácia stromov eukalyptu mala za následok desivú mieru úmrtnosti. Až 70% koál zomrelo v dôsledku hladomoru spôsobeného zmiznutím ich obľúbených stromov. Čo však bolo zvláštne, väčšina z nich sa ani nepokúsila prežiť tým, že by začali konzumovať iný druh eukalyptu.

Prečítajte si tiež:
VIDEO: Toto sú najhoršie okamihy z výbuchu plynu v prešovskom vežiaku
Zdroj: Unsplash

„Toto viedlo mňa a môjho kolegu Bena Moore zo Západnej univerzity v Sydney k otázke, či mikróby prítomné v črevách koál neobmedzujú ich konzumáciu iného druhu eukalyptov. A teda, či by nebolo možné viesť koaly ku konzumácii iných stromov prostredníctvom fekálneho očkovania,“ uviedla Michaela Blyton.

Výkaly vačkovcov

Vedci preto začali kŕmiť koaly kapsulami obsahujúcimi výkaly z iných vačkovcov, ktoré bez problému konzumovali zvyšné druhy eukalyptu. Vďaka nim nastala úspešná modifikácia črevnej mikroflóry koál a preto mohol tento ohrozený druh vačkovca začať konzumovať tie druhy eukalyptu, ktorým sa doteraz vyhýbala.

„Koaly môžu mať problémy s prispôsobením sa novej strave, keď zmiznú stromy, ktoré bežne jedia, alebo,Prev keď sa presúvajú z miesta na  miesto. Táto štúdia dokazuje, že koncepcia fekálnych kapsúl môže úspešne zmeniť mikroflóru v črevách koál a zachrániť ich,” dodala Blyton.

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií