Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kočner a Rusko podali v kauze televíznych zmeniek dovolanie

Odsúdená dvojica sa sťažuje aj na porušenia prezumpcie neviny v nadväznosti na mediálne výroky prokurátora.

5.4.2024 (SITA.sk) – Odsúdení Marian Kočner a Pavol Rusko prostredníctvom svojich obhajcov podali krátko pred uplynutím zákonnej trojročnej lehoty voči rozhodnutiam súdov v kauze falšovania miliónových televíznych zmeniek dovolanie.

Nezákonné odpočúvanie

Informovala o tom spoločnosť Neuropea, ktorá mediálne zastupuje spoločnosť Markíza Slovakia v zmenkovej kauze. Dovolanie obsahuje výpočet údajných vád napadnutých rozhodnutí súdov, ktoré podľa odsúdených robia dovolanie odôvodnené.

Okrem iného medzi podstatné nedostatky radia aj údajné porušenie práva na obhajobu. To údajne nastalo z dôvodu nezákonného odpočúvania.

Odsúdená dvojica sa sťažuje aj na porušenia prezumpcie neviny v nadväznosti na mediálne výroky prokurátora.

Odposluchy s kauzou falšovania zmeniek nesúvisia

Právny zástupca Markízy Tomáš Kamenec však spomenuté tvrdenia odmieta.

„Z toho, čo vieme, odposluchy boli realizované v inej trestnej veci a s kauzou falšovania zmeniek nijako nesúvisia. Išlo o riadne a súdom schválené použitie informačno-technických prostriedkov, ktorými však neboli získané akékoľvek poznatky, ktoré by odôvodňovali ďalšie pokračovanie v trestnom stíhaní,“ uviedol Kamenec.

Podľa advokáta odposluchy s ohľadom na ich začiatok a ukončenie nijako nemohli ovplyvniť právo na obhajobu obvinených.

„Pokiaľ je mi známe, v konaní o obžalobe pre falšovanie zmeniek boli vykonané v zásade len dôkazy, ktoré boli zabezpečené pred začatím odposluchov a práve tieto viedli k odsúdeniu dovolateľov. V podanom dovolaní dovolatelia ani len neindikujú žiadnu podstatnú okolnosť, ktorá by v danej súvislosti svedčila o skutočnom zásadnom vplyve na ich právo na obhajobu,“ skonštatoval Kamenec.

Odmietnutá sťažnosť

Ako ďalej uviedol, v konečnom dôsledku sa otázkou údajnej nezákonnosti odpočúvania zaoberal aj Ústavný súd SR, ktorý v celom rozsahu odmietol sťažnosť Mariana Kočnera a jeho obhajcov.

Kamenec odmieta aj tvrdenia ohľadom porušenia prezumpcie neviny oboch odsúdených. „Prokurátor v žiadnom svojom mediálnom výstupe nepovedal, že Kočner alebo Rusko sú vinní zo spáchania toho činu, ale iba hodnotil silu dôkaznej situácie. K porušeniu prezumpcie neviny tak nedošlo,“ doplnil advokát.

Marianovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi uložil Špecializovaný trestný súd v roku 2020 v kauze falšovania miliónových televíznych zmeniek zhodne po 19 rokov väzenia, Najvyšší súd SR im tresty potvrdil 12. januára 2021.

Viac k témam: Dovolanie, Súd zmenky Markízy (M. Kočner P. Rusko), Súdy
Zdroj: SITA.sk – Kočner a Rusko podali v kauze televíznych zmeniek dovolanie © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií