Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Kedysi hnili, dnes sú z nich eko vecičky. Pozrite sa, čo všetko vyrábajú Koen a Hugo z hnitého ovocia

Zhnité ovocie nemusí skončiť hneď v koši (v lepšom prípade doma v kompostéri alebo v záhradke na komposte). S plytvaním potravín je koniec, stačí, ak sa zrecyklujú do podoby materiálu, z ktorého sa dajú vyrobiť napríklad tašky.

Vysokoškolskí študenti z Holandska prišli s novým ekologickým procesom, ktorý premieňa zhnité ovocie ako mango, pomaranče, nektarínky, jablká, jahody a podobne na materiál podobný koži. Hoci by sa mohlo zdať, že pôjde o tenké kúsky tohto materiálu, ktoré sa čoskoro pretrhnú alebo inak poškodia, nie je to tak. Aj počas šitia si materiál ponecháva svoj pôvodný vzhľad. 

Zdroj: facebook.com

Koen Meerkerk a Hugo De Boon, ktorí stoja za týmto nápadom, sa vedia zaručiť, že materiál je dostatočne silný na to, aby udržal nákup, všetky potrebné veci v ženskej kabelke či hocikoho, kto si práve sadne do auta. Dvojica momentálne vyrába tašky, kabelky či poťahy na autosedačky.

Zdroj: mashable.com

Zo školského projektu myšlienka budúcnosti

Projekt nazvali Fruitleather Rotterdam a mal byť určený predovšetkým na školské účely. Na tomto projekte pracovalo celkovo šesť ľudí a všetci sa zhodli na to tom, že by bolo najlepšie, keby sa práca orientovala smerom k zlepšeniu životného prostredia. Konkrétne na celosvetový problém – plytvanie s potravinami. 

,,Všetko to začalo vtedy, keď som si na námestí Binnerotte v Rotterdame, kde sa dvakrát do týždňa (vždy v utorok a sobotu) koná trh, všimol, koľko potravín na konci dňa putuje do smetného koša. Bol to problém, ktorý bolo potrebné začať konečne riešiť. A tak som sa naň pokúsil pozrieť očami dizajnéra,” uviedol Hugo de Boon.

Ďalej dodal: ,,Na základe niekoľkých výskumov som zistil, že na miestnych trhoch zostane vždy približne 3 500 kilogramov zhnitého jedla. Ak by sa ho majitelia stánkov rozhodli odstrániť, museli by zaplatiť 12 centov za kilogram.”

Zdroj: facebook.com

Presný postup, ako tento proces prebieha, je výrobným tajomstvom. Prezradili len, že predtým, ako sa ovocie spracuje, musia odstrániť všetky semienka alebo kôstky, následne ho prepasírujú a varia, aby ho zbavili baktérií, ktoré by mohli zapríčiniť ďalšiu hnilobu. Vznikne tak „pasta”, ktorú „natrú” na určitý povrch a nechajú ju niekoľko dní sušiť. Akonáhle „pasta” uschne, môžu pristúpiť k výrobe konkrétnych vecí.

Dúfajú však, že sa im celý proces podarí ešte vylepšiť, aby mohli vyrábať i ďalšie užitočné vecičky. Na začiatku tohto projektu uviedli, že plánujú svoje zatiaľ úzke portfólio rozšíriť aj o nábytok, oblečenie a obuv. Dnes je to realita. Čo prinesie budúcnosť? Nechajme sa prekvapiť. 

Zdroj: facebook.commashable.com

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií