fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, koľko je na Slovensku bocianov? Pomôžme ich spočítať!

Máte tip? napíšte nám mailom

Mláďatá bocianov už dorastajú do veľkosti dospelých a onedlho spolu so svojimi rodičmi zo Slovenska odletia do africkej savany. Ešte predtým ich však chcú ornitológovia spočítať. 

Každý, kto sleduje hniezdo bociana bieleho vo svojej obci, môže prispieť svojimi pozorovaniami a záznamom počtu mláďat do Atlasu hniezd bociana bieleho na Slovensku,”

vyzýva Ján Gúgh zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.

Zdroj: vtaky.sk

Monitoring bociana bieleho je podľa neho ukážkovým príkladom občianskej vedy so zapojením verejnosti v zbere dát a vedcov v spracovaní získaných dát. “Údaje z hniezdnej úspešnosti bociana bieleho umožňujú dlhodobo sledovať a vyhodnocovať vývoj a stav populácie druhu,” vysvetlil Gúgh. Tento rok zatiaľ ornitológovia zaznamenali relatívne vysoký počet mláďat.

Okrem sčítania môže verejnosť mladým bocianom pomôcť aj inak. Napríklad keď sa zrania alebo pristanú na mieste, odkiaľ nevedia odletieť. “V takomto prípade je možné kontaktovať číslo 112. Tam obyvateľov prepoja na príslušné záchranné stanice v regiónoch,” radí Miroslav Fulín, koordinátor ochrany a monitoringu bociana bieleho na Slovensku.

Zdroj: bociany.sk

Do teplých krajín sa bocian vydáva ako jeden z prvých operencov. “Musia to stihnúť do konca leta, kedy ešte nad pevninou vznikajú stúpajúce vzdušné prúdy. Tie im pomáhajú prekonať veľké vzdialenosti,” vysvetľuje Fulín. Táto cesta je podľa neho taká náročná, že sa prvého roku dožívajú len dve z desiatich bocianích mláďat“K mortalite však prispieva výrazne aj ľudská činnosť. V prípade bocianov sú to predovšetkým elektrické vedenia alebo zánik vhodných lokalít na získavanie potravy pozdĺž migračnej trasy,” dodáva.

Prečítajte si tiež:
Ako by vyzeral Betlehem, keby sa Ježiš narodil v roku 2016? Pravdepodobne takto!

Atlas hniezd bociana bieleho na Slovensku na web stránke www.bociany.sk obsahuje všetky známe hniezda a hniezdne podložky bociana bieleho na Slovensku. Dlhodobo sledované hniezda umožňujú nazrieť do histórie hniezdenia bociana v jednotlivých obciach. V roku 2017 hniezdilo na Slovensku 1300 párov bocianov, ktoré vychovali 2650 mláďat.

Zdroje: http://www.teraz.sk/magazin/pomozte-nam-spocitat-bocianov-vyzyvaju/337931-clanok.htmlhttp://www.vtaky.sk/press/show/247

Foto: http://www.vtaky.sk/press/show/247http://www.bociany.sk/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií