fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Viete, koľko nás stoja utečenci? A sú vôbec nejakí na Slovensku?

Máte tip? napíšte nám mailom

Aj na Slovensku máme utečencov z rôznych krajín. Ich počet je naozaj veľký. Nie všetci sú však utečencami v pravom zmysle slova, mnohí na Slovensku totiž pracujú.

Pred niekoľkými rokmi vypukol migračný boom. Aj keď treba povedať, že utečenci do Európy prichádzali vždy, no nie v takých veľkých množstvách a médiá tomu rovnako veľkú pozornosť nevenovali. Prišla však doba, kedy nás začali s utečencami doslova strašiť. Slovensko síce nie je krajinou, ktorú by títo ľudia vyhľadávali. Naopak, donedávna sme boli krajinou pôvodu migrantov, teda krajinou, z ktorej občania z rôznych dôvodov migrovali do cudziny.

Dnes je situácia už ustálenejšia, za čo vďačíme aj vstupu do Európskej únie. Práve tento fakt nás však mohol v období utečeneckej krízy aj výrazne „dobehnúť”. Keďže Európa čelila obrovskému nárastu populácie utečencov, logicky nastala otázka, kde ich všetkých umiestniť. Väčšina mala namierené do ekonomicky vyspelých krajín akými sú Nemecko, Francúzsko, Belgicko či Holandsko. Nakoľko ale tieto krajiny nápor nezvládali, z Bruselu prišlo nariadenie o tzv. kvótach. To v praxi znamenalo, že sa utečenci rozdelia do každej členskej krajiny EÚ. Mnohé krajiny, vrátane Slovenska, toto nariadenie však bojkotovali.

Prečítajte si tiež:
V Košiciach odhalili pamätník novinárovi Jánovi Kuciakovi a jeho snúbenici Martine Kušnírovej. Pred polrokom boli brutálne zavraždení vo svojom vlastnom dome
Zdroj: .webnoviny.sk

Ako je to s utečencami na Slovensku dnes?

Počet cudzincov žijúcich na území Slovenska je dnes približne 125 000. Každý z nich má na pobyt povolenie. Zaujímavým faktom je, že od vstupu Slovenska od Európskej únie vzrástol počet legálnych cudzincov takmer šesťnásobne. Slovensko má aj napriek tomu spomedzi krajín Európskej únie šiesty najnižší podiel cudzincov. Najviac migrantov pochopiteľne pochádza z krajín EÚ a najväčšie zastúpenie majú občania z Českej republiky (9 %), Maďarska (7 %), Poľska (4,8 %), Nemecka (3,8 %), Talianska (2,4 %) a Rakúska (2 %).

Z krajín mimo EÚ majú po Ukrajincoch najväčšie zastúpenie na Slovensku migranti zo Srbska, Ruskej federácie, Vietnamu, Číny a Kórejskej republiky. Väčšina týchto ľudí príde na Slovensko kvôli pracovným príležitostiam. V priemere každý 33 zamestnaný človek na Slovensku je cudzinec.

Aktuálne je ťažko určiť, koľko migrantov pochádzajúcich z utečeneckej krízy na Slovensku reálne je. Vieme len to, že o azyl v roku 2018 najčastejšie žiadali občania Afganistanu, Iraku, Jemenu, Azerbajdžanu a Iránu. Vyhovené bolo 5 osobám. Rovnako ťažko je tiež určiť náklady na jedného utečenca. Záleží najmä od zdravotného stavu, no dalo by sa povedať, že je to niekde na úrovni 1000 až 1500 € mesačne.

Prečítajte si tiež:
Erotický večierok futbalistov slávneho klubu obšťastňovalo 22 Talianiek

Zdroj: iom.sk

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií