fbpx
Komiks o kocúrovi Garfieldovi má okrúhle jubiluem. Oslavuje 40-ku

Komiks o kocúrovi Garfieldovi má okrúhle jubiluem. Oslavuje 40-ku

Prvé číslo vydareného komiksu amerického karikaturistu Jima Davisa s názvom Garfield uzrelo svetlo sveta prvýkrát 19. júna 1978.

Hlavnou postavičkou príbehu je hrdzavý, lenivý a navyše stále hladný kocúr Garfield. Okrem vtipnej hlavnej postavy zaujali detských čitateľov v príbehu aj takmer nemysliaci pes Odie a ich nešikovný majiteľ Jon Arbuckle. Od začiatku vydania prvého legendárneho komiksu uplynie v utorok 19. júna 40 rokov.

Garfield
Zdroj: gocomics.com

Komiks

Americký karikaturista Jim Davis, ktorý vytvoril kreslený seriál Garfield, sa narodil 28. júla 1945 vo Fairmounte (Indiana, USA). Tu vyrastal na malej farme so svojím otcom, matkou, bratom a 25 mačkami. Davisovo detstvo na farme je obdobou života jeho seriálovej postavy.

Viac ako 260 miliónov čitateľov 2600 denníkov po celom svete sa denne zabáva nad Garfieldovými hláškami typu: „Bol by som radšej, keby sa rána začínali neskôr“, alebo „Radšej by som si chrochtal ako prasa, než by som pracoval“.

Okrem hlavného hrdinu, kocúra Garfielda, je ďalšou úsmevnou postavičkou v príbehu pes Odie. Tento malý naničhodník si robí čo chce. Neustále bezdôvodne šteká, hlúpo naráža do stien, napriek tomu mu jeho majiteľ všetko prepáči.

Garfield
Zdroj: gar.wz.cz

Dospelých čitateľov zase pobaví samotný majiteľ malých zvieracích nespratníkov Jon Arbuckle. Ten nemá u svojich domácich miláčikov žiadnu autoritu. S božskou trpezlivosťou znáša ich kanadské žartíky a takmer nikdy neupratuje chladničku, čo často vedie k vtipným situáciám. Nosí nevkusné extravagantné oblečenie a je zamilovaný do Garfieldovej veterinárky Lízy. Tá však jeho náklonnosti odoláva celé desaťročia.

Smiešne a pútavé príbehy kreslených postavičiek si okamžite získali pozornosť detí, ktoré sa tešili na každý nový komiks, ktorý prinášali časopisy.

Garfield vo filme

Príbehom nezbedného Garfielda sa inšpirovali aj filmári. Najslávnejšie a najtučnejšie komiksové zviera,

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Dlho očakávaný trailer na Spidermana je tu!
Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.