Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Komunálne voľby v Moldavsku poznačilo zasahovanie Ruska, jednej z politických strán poslalo približne 50 miliónov eur

V nedeľňajšom hlasovaní si Moldavčania na štvorročné obdobie volili takmer 900 starostov a 11-tisíc poslancov miestnych zastupiteľstiev.

6.11.2023 (SITA.sk) – Moldavské komunálne voľby poznačilo ruské zasahovanie, keďže podľa moldavských úradov Rusko proti krajine vedie „hybridnú vojnu“ a snažilo sa podkopať hlasovanie. Komunálne voľby v Moldavsku zvyčajne nepriťahujú veľkú medzinárodnú pozornosť, ale obvinenia zo zasahovania Ruska dodali hlasovaniu geopolitický rozmer.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dva dni pred nedeľňajším hlasovaním oznámil moldavský premiér Dorin Recean, že kandidáti z proruskej strany Šanca sa nemôžu zúčastniť na voľbách.

Ovplyvňovanie volebného procesu

V piatok moldavská spravodajská služba zverejnila správu, podľa ktorej sa Rusko prostredníctvom strany Šanca snaží „ovplyvniť volebný proces“. Zákaz zúčastniť sa vo voľbách sa dotkol približne 600 kandidátov. Moldavská spravodajská a bezpečnostná služba vo svojej 32 stranovej správe uviedla, že politická strana Šanca dostala od Ruska okolo 50 miliónov eur.

Účasť málo nad 40 percent

V nedeľňajšom hlasovaní si Moldavčania na štvorročné obdobie volili takmer 900 starostov a 11-tisíc poslancov miestnych zastupiteľstiev, vrátane kľúčových pozícií, ako je starosta hlavného mesta Kišiňov. Hlasovanie monitorovalo približne 1500 domácich a zahraničných pozorovateľov.

Po zatvorení volebných miestností o deviatej večer Ústredná volebná komisia uviedla, že celoštátna účasť dosiahla 41 percent. Takmer rovnaká účasť bola v predchádzajúcich miestnych voľbách v roku 2019.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine – november 2023 (fotografie)

Viac k témam: hybridná vojna, Komunálne voľby, Moldavský premiér, politická strana Šanca, rusko-ukrajinský konflikt, vojna na Ukrajine, Volebná účasť, Zahraničie
Zdroj: SITA.sk – Komunálne voľby v Moldavsku poznačilo zasahovanie Ruska, jednej z politických strán poslalo približne 50 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

Mohlo by sa vám páčiť

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií