fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

KONEČNE! Prevencia proti rakovine už aj na Slovensku! Zisti o tom viac!

Máte tip? napíšte nám mailom

Konečne sme sa dočkali! Slovensko ako jedna z posledných krajín Európy zavádza Národný onkologický program. Slovákov začnú postupne predvolávať na preventívne vyšetrenia pred rakovinou.

„V poslednom období ste neabsolvovali skríning, radi by sme Vás naň pozvali. Pri včasnom zachytení zhubných nádorov je vysoká šanca na vyliečenie.“

Mnohí Slováci môžu od budúceho roka očakávať takúto pozvánku od zdravotnej poisťovne. Ministerstvo zdravotníctva totiž plánuje naplno rozbehnúť masívne vyhľadávanie pacientov, ktorí trpia zhubnými ochoreniami v počiatočnom štádiu, teda skríning.  Lekári sa zamerajú na prevenciu rakoviny krčka maternice, rakoviny hrubého čreva a konečníka a rakoviny prsníkov.

Systém, na ktorý chce Slovenko nabehnúť od budúceho roka, funguje v susednej Českej republike dlhodobo. „Adresné pozývanie malo reálny dopad na celkovú účasť osôb v onkologických skríningových programoch, najmä pri skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka, kde bola účasť cielovej populácie relatívne nízka. U osôb vo veku 55 až 69 rokov sa vďaka pozývacím dopisom zvýšilo pokrytie skríningom z 31 % na takmer 40 %,” vysvetľuje české ministerstvo.

Na Slovensku sa skríning rozbehne od januára 2019. 

Prečítajte si tiež:
Nahliadnite prostredníctvom fotografií a videa na škótsky festival Vikingov. Zábery sú naozaj úžasné

Skríning rakoviny prsníkov sa bude týka žien vo veku 50 až 69 rokov. 

Pri skríningu rakoviny hrubého čreva a konečníka budú poisťovne oslovovať ženy aj mužov nad 50 rokov.

„O zmysle programu svedčí aj fakt, že pri pilotnej fáze sa v minulom roku vďaka prehliadkam podarilo zachytiť každému šiestemu poistencovi, ktorý absolvoval skríningový program  nádorové ochorenie, alebo nádorové zmeny. Vďaka včasnému zachyteniu ochorenia, títo poistenci už vo väčšine prípadov absolvovali liečbu a majú tak veľkú šancu na vyliečenie,“ uviedol hovorca Unionu Matej Neumann.

„O niekoľko desiatok rokov po nás zostane minimálne to, že na Slovensku budeme mať menej pacientov, ktorí budú chorí na rakovinu. Tí, ktorí budú chorí, budú skôr zachytení, lepšie liečiteľní, lepšími liekmi a prístrojmi. A tí, ktorí budú nevyliečiteľne chorí, bude o nich postarané“ vysvetľuje zmysel celého onkologického plánu Kalavská.

 

Zdroj: https://www.aktuality.sk/clanok/601967/slovakov-zacnu-volat-na-preventivne-vysetrenia-pred-rakovinou/?AT=wgt.hp_hp-najcitanejsie-3hod.c.x…B

Foto: https://pixabay.com/sk/%C5%BEena-osoba-desktop-pr%C3%A1ca-vzduch-3187087/

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií