fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec FM vysielania v Nórsku. Obyvatelia sú proti!

Máte tip? napíšte nám mailom

11. január je oficiálny dátum, kedy severská krajina Nórsko začína rušiť všetky pozemné vysielače signálu FM rádia.

V praxi to znamená, že s klasickým rádiom s anténou si nórsky obyvateľ už rádio nenaladí. Digitálne vysielanie DAB by malo tento spôsob šírenia signálu nahradiť. Duálna kombinácia oboch fungovala v krajine od roku 1995. Vláda sa však rozhodla napredovať a posunúť sa.

clanok

Zmena nepríde náhle. Vysielače budú v Nórsku vypínané postupne, aby sa mohli obyvatelia adaptovať. Čas majú do konca roka. V konečnom dôsledku sa náklady vysielateľov výrazne znížia. Na rozdiel od nich, poslucháči si priplatia. Na príjem je potrebné zakúpiť rádioprijímač s podporou DAB. Pre uvedenie príkladu, taký adaptér do autorádia vychádza približne na 110 € – 230 €. Obyvateľom sa to zjavne nepáči, nakoľko 66% z nich vyjadrilo nesúhlas voči úplnému zrušeniu.

Na druhej strane zmena prinesie viacero staníc a kvalitnejší zvuk. Meniť chcú však aj iné krajiny. Ide napríklad o Veľkú Britániu, ktorá plánuje úplne vypnúť FM pásmo po tom, ako bude pokrytých minimálne 90% ich celkovej populácie.

Prečítajte si tiež:
Robotníci sa v bojnickej ZOO správali skutočne príšerne. Zvieratá strašili a kráľovi zvierat pchali do nosa meter!

Zdroj: gizmodo.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií