fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec otravnému CAPTCHA? Prichádza nový spôsob!

Máte tip? napíšte nám mailom

Otravnú tabuľku, kde je potrebné opísať kód z obrázku, zrejme poznáš a predpokladáme, že ju ani nemáš rád. Áno, ide o tzv. CAPTCHA, ktoré slúži na overenie toho, či si robot alebo naozajstný používateľ. Podľa informácií Google, vraj tento systém nadobro odchádza z prostredia webov – majú údajne novší a takmer neviditeľný…

Ak sa ohliadneš do minulosti, zistíš, že samotné zadávanie kódu na overenie prešlo viacerými zmenami. Asi najznámejšou a najstaršou je krvopotné opísanie “skrčeného” slova z obrázku do políčka.

Neskôr sa metóda vylepšila a používatelia mali za úlohu vybrať z 9 obrázkov tie, na ktorých sú stromy či pizza… Aby toho nebolo málo, tak nakoniec stačilo len klikať na zelený krúžok “Nie som robot”. Niekedy však bolo potrebné aj kliknúť aj povyberať obrázky. Práve pre krátkosť času prichádza spoločnosť Google s novým systémom.

Projekt nesie názov Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart a jadrom celého je schopnosť počítača detegovať prirodzenú aktivitu používateľa – teda teba. Tu sa nám natískajú otázky či náhodou nebudeš (nebudeme) na webe až príliš monitorovaný, ba až doslova “odpočúvaný”.

Prečítajte si tiež:
Najlepšie Indie hry na Android za rok 2016 podľa Google

Zamestnanec Googlu však ubezpečuje, že sledovanie aktivity prebieha v prehliadači Chrome s prihláseným používateľom takmer v tichosti a ty to sám ani nepostrehneš. Všetko má samozrejme svoje plusy aj mínusy a v konečnom dôsledku uvidíme, ako Google na svojom systéme popracuje a posunie jednoduchosť používania webu vpred.

Zdroj: gizmodo.com

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií