fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Koniec striedania času! Rozhodol o tom Európsky parlament

Máte tip? napíšte nám mailom

V utorok 26. marca poslanci Európskeho parlamentu v Štrasburgu rozhodli o ukončení striedania letného a zimného času.

Zo 751 členov hlasovalo za návrh 410 poslancov, proti bolo 192. V členských štátoch Európskej únie by mal nastať koniec striedania od roku 2021.

Návrh Európskej komisie pramení z celoeurópskeho prieskumu z roku 2018, ktorý ukázal, že za zrušenie striedania času je až 84 % Európanov.

Poslednú zmenu pôvodne navrhovali na 31. marec 2019, no kvôli nezhodám navrhli odklad na rok 2021. Tie krajiny, ktoré si natrvalo ponechajú “letný čas”, by si hodiny mali poslednýkrát posunúť koncom marca 2021. Tie, ktoré sa rozhodnú riadiť zimným časom, by tam mali spraviť v poslednú októbrovú nedeľu roku 2021.

Výbor EP pre dopravu a cestovný ruch vyzval krajiny EÚ, aby záležitosť zimného a letného času posúdili medzi sebou. Ak budú naplánované časové dohody brzdiť fungovanie trhu, eurokomisia predloží návrh na odloženie dátumu uplatňovania smernice o zmene času maximálne o 12 mesiacov. Zároveň musí dovtedy predložiť nový legislatívny návrh.

Informuje o tom teraz.sk s odvolaním sa na agentúry DPA a APA.

Prečítajte si tiež:
Conora McGregora už v akcii neuvidíme. Jeho životný príbeh je však pozoruhodný, začínal ako inštalatér

Zdroj titulnej foto: AFP/GETTY/Sebastian Kahnert 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií