fbpx
Koniec úhynu vtákov? Mesto na sklenené plochy lepí UV nálepky

Koniec úhynu vtákov? Mesto na sklenené plochy lepí UV nálepky

Problém s úhynom vtákov narážajúcich do sklenených výplní ochranných zábradlí pri obnovených električkových tratiach v Košiciach rieši mesto špeciálnymi nálepkami. Sú priesvitné a pre ľudské oko takmer neviditeľné, vtáky ich však vidia veľmi výrazne.

“Pracovníci Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) začali vylepovať nálepky na ochranné zábradlia električkových zastávok na sídlisku Košice-Západ, kde bol úhyn operencov najvyšší, postupne nimi vybavia aj ostatné zastávky na zrekonštruovaných úsekoch električkových tratí,”informovala v utorok hovorkyňa DPMK Michaela Karaffová.

K úhynu vtákov došlo v uplynulých dňoch pri modernizácii električkových tratí. Išlo o problém, s ktorým nikto nerátal, keďže sklenené výplne sú v malej výške od zeme. Mesto preto na základe odporúčaní Slovenskej ornitologickej spoločnosti zaobstaralo špeciálne nálepky so siluetami vtákov v ultrafialovom (UV) spektre, ktoré nenarúšajú estetický vzhľad výplní. “Nálepky sa už v týchto chvíľach začínajú lepiť na miesta, kde sú potrebné, a ja pevne verím, že operencom už nič nehrozí,” uviedol viceprimátor Martin Petruško.

O tejto téme sme písali už minulý týždeň, kedy v príspevku na Facebooku Košičanka Monika poukázala na túto skutočnosť. Tešíme sa, že kompetentní okamžite zareagovali.

Zdroj: http://www.teraz.sk/regiony/kosice-na-ochranu-vtakov-uz-lepia-na-zab/337475-clanok.html

Foto: https://www.pexels.com/photo/9-birds-perched-on-4-electric-lanes-52715/

PREČÍTAJTE SI TIEŽ  Maratónec sa včera v Košiciach poriadne strápnil: Aha, čo mu vybehlo z trenírok
Google+ Linkedin

Autor:

Obdivovateľka umenia vo všetkých jeho formách, hľadajúca a nachádzajúca ho všade okolo seba. Fotografiami si zaznamenávam svet, najradšej cez dokumentárnu fotografiu, ľudí a ich príbehy. Redaktorka, editorka, korektorka. Milujem hrabanie sa v textoch a hľadanie chybičiek.