fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Smiešne konšpiračné teórie: Koronavírus pochádza od mimozemšťanov

Konšpiračné teórie hýbu internetom vždy, keď svet zasiahne kríza alebo tragédia. Inak to nie je ani v prípade pandémie koronavírusu.

Máte tip? napíšte nám mailom

Bola len otázka času, kedy sa v súvislosti s pandémiou koronavírusu objavia na internete rôzne konšpiračné teórie. Milovníci týchto teórií na seba nenechali dlho čakať a svoje názory zdieľali na sociálnych sieťach. Možno vás prekvapí, keď sa dozviete, že koronavírus pochádza od mimozemšťanov. Mnoho ľudí si pôvod tajomného vírusu odôvodnilo oveľa bizarnejšie.

Čo sú to konšpiračné teórie?

Konšpiračné teórie obvykle šíria ľudia, ktorým sa hovorí konšpirátori. Podľa ich slov, istá skupina ľudí, obvykle vláda, pôsobí tajne v neprospech vybranej skupiny alebo celého ľudstva. Tieto teórie ďalej vysvetľujú historické, ale aj súčasné udalosti. Vždy však podliehajú názoru, že mocenská skupina manipuluje a ovláda spoločnosť ľudí.

„Konšpirácia je sprisahanie, konšpiračná teória je teda teória o sprisahaní,“ vysvetlila etnologička Zuzana Panczová z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie Slovenskej akadémie vied. Zároveň dodáva, že konšpiračné teórie majú obrovský dopad na spoločnosť, ovplyvňujú verejnú mienku, a dokonca aj politiku.

Od falošnej vakcíny, po pitie moču, cez mimozemský pôvod vírusu, prinášame vám zoznam tých najbizarnejších a najvtipnejších konšpiračných teórií, s ktorými sa ľudia podelili na sociálnych sieťach.

Konšpirácie o koronavíruse:

1. SARS-CoV-2 unikol z laboratória

9. marca bývalý iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád vyhlásil COVID-19 za biologickú zbraň. Príspevok na Twitteri, v ktorom vyjadril podozrenie z nového vírusu, adresoval generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi. Akonáhle sa teória rozšírila ďalej, New York Post uverejnil článok, v ktorom prezentoval domnienky ako fakty. Medzi ľudí sa preto rozšírili neobjektívne a falošné informácie, čo vyvolalo obrovskú paranoju.

Niektorí dokonca tvrdili, že Bill Gates zohral dôležitú úlohu pri syntéze vírusu „pestovaného v laboratóriu“. Podľa konšpirátorov by táto pandémia mohla znamenať biznis pre nadáciu Billa a Melindy Gatesovcov. Táto konšpiračná teória sa rozšírila do takej miery, že ľudia uskutočnili štúdiu, aby preukázali pôvod vírusu. Štúdia publikovaná v časopise Nature Medicine dokázala, že dve kľúčové črty patogénu SARS-CoV-2 vylučujú laboratórny zásah do jeho vývoja. 

Prečítajte si tiež:
TOP 5 najdislikeovanejších videí na YouTube!
Smiešne konšpiračné teórie: Koronavírus pochádza od mimozemšťanov
zdroj: Atta Kenare/AFP

2. SARS-CoV-2 pochádza z vesmíru

Panspermia je teória, na základe ktorej ľudia veria, že život sa vyskytuje aj na iných planétach a na Zem sa dostane pomocou meteoritu. Profesorka Chandra Wickramasingeová z Buckinghamského centra astrobiológie začiatkom tohto roku potvrdila, že meteorit, ktorý minulý rok v októbri dopadol na severe Číny, môže byť zdrojom SARS-CoV-2. Má to však jeden háčik, a síce, že na zemi neboli nijaké stopy po meteorite.

Podobnosti SARS-CoV-2 so SARS či MERS sú zas a znova dôkazom, že táto teória značne kríva. Existuje iba malý predpoklad, že by sa vírus „z vesmíru“ vyvíjal úplne rovnakým spôsobom ako pozemské vírusy. Išlo o jeden z jasných dôkazov, že konšpiračné teórie o koronavíruse sú založené výhradne na ľudskej fantázii.

3. COVID-19 nie je vírus, je to 5G sieť pražiaca naše mozgy

Myslíte si, že 5G sieť predstavuje novú generáciu pripojenia k mobilnému internetu a ponúka rýchlejšie a spoľahlivejšie spojenie? Podľa názoru konšpirátorov je to iba zásterka. Tvrdia, že COVID-19 nie je nijakým vírusom, ale účinkom pôsobenia 5G veží, ktoré sa na trhu objavili v roku 2019. Samozrejme, ide o obrovský nezmysel, to ale neznamená, že túto myšlienku ľudia nezdieľali ďalej. Na sociálnych sieťach dokonca zaujala dokonca slávne osobnosti. Speváčka Keri Hilton, ktorá má na Twitteri 4,2 milióna sledovateľov, podporila teóriu 5G siete. V ten istý deň jej však vedenie odporučilo, aby všetky príspevky a videá týkajúce sa teórie vymazala.

Verejný príspevok na Facebooku teóriu opisuje hlbšie s niekoľkými radikálnymi zvratmi vrátane schopnosti 5G siete „vyprážať mozog“. V hre je opäť Bill Gates, ktorý podľa konšpirátorov pozná vakcínu v podobne čipov, ktorými bude Gates monitorovať pohyby ľudí. „Naše životy môžu ukončiť jednoduchým stlačením tlačidiel,“ píšu autori príspevku. Nepravosť týchto informácií potvrdili aj facebookoví kontrolóri.

Smiešne konšpiračné teórie: Koronavírus pochádza od mimozemšťanov
zdroj: Global News

4. Šnupanie kokaínu, pitie alkoholu, alebo pitie kravského moču vás ochráni

Konšpiračné teórie neobchádzajú ani drogy či alkohol. Samotná skutočnosť, že COVID-19 sa dostal aj do Veľkej Británie, jedného z hlavných „európskych miest kokaínu“, však naznačuje, že táto teória zlyhala. Všetko sa začalo nevinným príspevkom na Twitteri. Vyvrcholilo to do štádia, keď sa k tomuto „lieku“ musela vyjadriť francúzska vláda. „Nie, kokaín nechráni pred COVID-19,“ znelo vyhlásenie.

Prečítajte si tiež:
Zimný obraz ukrýva 2 jelene. Potráp svoj zrak a nájdi ich oboch!

Iní naznačili, že perfektnou prevenciou je alkohol. Je dôležité poznamenať, že aj keby šlo o mimoriadne príjemné preventívne opatrenie, alkohol oslabuje imunitu. Jediný vhodný spôsob, ako používať alkohol v čase pandémie, je v antibakteriálnych prostriedkoch na ruky.

S pitím kravského moču to myslia skutočne vážne Indovia. Skupina s názvom Akhil Bharat Hindu Mahasabha dokonca zorganizovala 200-člennú párty, kde všetci veľkodušne popíjali kravský moč. Pre mnohých Indov sú kravy posvätnými zvieratami a niektorí veria, že pitie ich moču má blahodarné účinky na zdravie. Údajne dokáže vyliečiť aj rakovinu.

Z „párty“ sa zachovala fotografia vodcu skupiny s lyžičkou plnou kravského moču, pričom stojí pred karikatúrou koronavírusu. Bizarnejšej situácie sa za najbližších dvadsať rokov zrejme nedočkáte.

5. Kokosový olej je jediným liekom

Skutočnosť, že vedci nedokázali nájsť vhodný liek na koronavírus, mnohých prinútila vziať veci do vlastných rúk. Kokosový olej s obsahom kyseliny laurovej je vraj najúčinnejšou alternatívou. Experti preto urobili niekoľko štúdií o účinkoch oleja na baktérii Staphylococcus aureus. Výsledky preukázali, že olej síce zabraňuje rastu baktérií, ale nijaké ďalšie účinky nemá.

Ak ste sa teda hromadne zásobili kokosovým olejom v snahe vyrábať lieky, nesmúťte. Olej radšej využite na vlasovú masku alebo si z neho spravte sladkú maškrtu. V každom prípade sa snažte od podobne nezmyselných teórií držať najďalej, ako sa len dá. Môžu vo vás vyvolať zbytočný stres, ktorý oslabuje imunitu. Verte, že oslabená imunita je to posledné, po čom by ste v týchto dňoch túžili.

Máte tip? napíšte nám mailom
Zdroj IFLS

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií