fbpx
Klocher.sk
Magazín, ktorý tvoríme spolu

Laboratórií pribúda: Na Slovensku by mali testovať takmer tisíc vzoriek denne

Na Slovensku sa rozširujú laboratóriá. Vzorky od pacientov vyšetrujú nielen v Bratislave, ale už aj v Banskej Bystrici a Košiciach.

Máte tip? napíšte nám mailom

Počet testovaní na nový koronavírus postupne pribúda. Odber vzoriek v domácej karanténe sprevádzajú prísne bezpečnostné opatrenia a preto môže trvať až hodinu. Vzorky sú napokon odovzdané do laboratória.

Laboratórií pribúda

Národné referenčné centrum, v ktorom denne vyhodnotia 80 až 90 vzoriek bolo donedávna jediné, ktoré u nás testovalo vzorky. Premiér už minulý týždeň avizoval posilnenie testovacích kapacít.

Kapacity budeme rozširovať. Virologický ústav akadémie vied sa už technicky chystá a môže výrazne pomôcť k zrýchleniu testovania,” povedal slovenský premiér Peter Pellegrini počas tlačovej konferencie.

Vzorky od pacientov s podozrením na koronavírus už vyšetrujú aj regionálne úrady verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici a v Košiciach. Do konca týždňa by mali laboratórnu diagnostiku spustiť aj v Trenčíne. Svoje priestory však ponúklo aj súkromné laboratórium, kde by každý deň mohli vyšetriť 260 vzoriek. V prípade potreby štátu je možné túto kapacitu zvýšiť o približne 500 testov aj v spolupráci s partnerským laboratórium v Nemecku. Štát okrem toho plánuje nakúpiť aj rýchlotesty, tie dokážu vyhodnotiť vzorku do 30 minút.

Prečítajte si tiež:
Koronavírus v Turkménsku: Neuveríte, čo vláda zakázala!

Bezpečnostné opatrenia pre koronavírus

Na Slovensku je zatiaľ infikovaných 72 prípadov ochorenia na koronavírus. Štát aj naďalej sprísňuje bezpečnostné opatrenia. Okrem zatvorených škôl, nákupných centier, pohostinstiev, kaviarní, múzeí, galérií či kín, platia aj iné opatrenia.

Laboratórií pribúda: Na Slovensku by mali testovať takmer tisíc vzoriek denne
Vláda sprísňuje bezpečnostné opatrenia. zdroj: .tyzdeň

Dnes o 12-tej hodine uzatvorí Slovenská republika hraničné priechody s Poľskom. Informovala o tom hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová. Voľna sa dočkali aj zamestnanci automobilky, kde sa sústreďuje tisíce zamestnancov.

Asi 13-tisíc zamestnancov najväčšej slovenskej automobilky Volkswagen poslali domov. Viacerí odborníci tvrdia, že koronavírus bude mať veľmi vážne ekonomické následky. Čas korony však bude aj časom, ktorý zásadne zmení celú našu spoločnosť a bude to veľká skúška našej ľudskosti.

Mesto Bratislava plánuje v najbližších dňoch pre zamedzenie šírenia nového koronavírusu postaviť na Tyršovom nábreží dočasné kontajnerové mestečko pre ľudí bez domova, a tak ich izolovať a ujať sa ich.

Ako trávite čas v domácej karanténe? Dajte nám vedieť vaše tipy.

 

Máte tip? napíšte nám mailom

Na personalizáciu obsahu, poskytovania služieb sociálnych sietí a analýzy návštevnosti využívame súbory cookie. Používaním webu súhlasíte s používaním cookies a spracovaním súvisiacich osobných údajov. OK Viac informácií